Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 października 2014

Ulga na złe długi 
w trakcie postępowania upadłościowego.

0 832

Wyrok NSA z 1 lipca 2014 roku sygn. I FSK 609/14 - zwolnienie syndyka z obowiązku korygowania VAT w imieniu dłużnika będącego w stanie upadłości, jeśli ten nie zapłacił kontrahentowi za dostawę w ciągu 150 dni.

W powołanym wyroku NSA oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez Ministra Finansów od Wyroku WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1339/13. NSA stwierdził, że obowiązek korekty podatku naliczonego związanej z tzw. ulgą na złe długi, wynikający z art. 89b ustawy o VAT, nie dotyczy podatników, będących w trakcie postępowania upadłościowego. Wskazano na sprzeczność ustawy o VAT z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, która prowadzi do zmiany kolejności zaspokojenia wierzycieli, a także do podwójnego opodatkowania transakcji podatkiem VAT. Zauważono również, że literalna wykładnia art. 89b ust. 1 ustawy o VAT pociąga za sobą sprzeczność tego przepisu z unijną zasadą proporcjonalności oraz neutralności VAT.

Syndyk zwrócił się do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wskazał on, że syndyk masy upadłości, działający w imieniu własnym, lecz na rzecz upadłego, nie jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT oraz rozliczenia (a w efekcie zapłaty) korygowanej kwoty podatku w deklaracji podatkowej za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia płatności wierzytelności, jeżeli wierzytelności, z których wynika korygowana kwota podatku naliczonego powstały przed datą ogłoszenia upadłości, a uprawdopodobnienie nieściągalności tych wierzytelności następuje po 31 grudnia 2012 r. Podkreślił również, że upadłość jest szczególnym sposobem przymusowego zaspokojenia wierzytelności, dopuszczalnym w razie niewypłacalności dłużnika i skierowanym do całego jego majątku. Celem wprowadzenia tych specyficznych rozwiązań jest wspólne i równe zaspokojenie wszystkich wierzycieli, przy czym postępowanie upadłościowe od momentu ogłoszenia upadłości jest jedynym trybem przewidzianym dla dochodzenia roszczeń od upadłego. W związku z powyższym po ogłoszeniu upadłości upadły nie ma możliwości uregulowania faktury dotyczącej wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości.

Należy wspomnieć, że od dnia 1 stycznia 2013 roku zmieniły się w sposób istotny zarówno warunki, jak i zasady korzystania przez podatników VAT z tzw. ulgi na złe długi. Zmiana polegała między innymi na tym ,że nieściągalność wierzytelności uprawdopodabnia się wówczas, gdy nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W ustawie z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce określono przepisy przejściowe dotyczące stosowania tzw. ulgi na złe długi. Zgodnie z art. 23 tej ustawy do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2013 roku stosować należało - co do zasady - przepisy art. 89a i 89b ustawy o VAT w brzmieniu dotychczasowym jednak nowe uregulowania miały zastosowanie wobec tych wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 roku, których nieściągalność zostanie uprawdopodobniona (według "nowych" zasad) po dni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.