Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

1 października 2015

Usługa reklamowa czy najem

0 1006

Jako osoba fizyczna prowadzę firmę transportową. Jestem podatnikiem VAT a podatek dochodowy rozliczam w formie ryczałtu. Czy wynajmując firmie miejsce na baner reklamowy na moim tirze oraz na mojej prywatnej posesji w obu przypadkach mam obowiązek wystawić fakturę z naliczonym podatkiem VAT? Sądzę, że opodatkowana VAT będzie tylko reklama na samochodzie a na działce bez VAT (majątek osobisty nie wprowadzony do działalności). Czy taki najem wyklucza mnie z ryczałtu?

ODPOWIEDŹ

Świadczone usługi są usługami reklamowymi i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz powodują utratę możliwości opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w prawomocnym wyroku z 3 lutego 2012 roku, sygn. akt III SA/Wa 1653/11 uznał, iż wydzierżawianie miejsc na nośnikach reklamowych nie stanowi usług najmu. W uzasadnieniu wyroku sąd orzekł: „W tym zakresie sąd w całości podziela ustalenia faktyczne organów, zgodnie z którymi w ramach usług świadczonych przez Skarżącą na jej kontrahentów nie dochodziło do wydania rzeczy kontrahentom Skarżącej, co jest elementem niezbędnym do uznania danej usługi za usługę najmu, dzierżawy czy też leasingu do istoty których należy wydanie rzeczy tylko do korzystania bądź też do korzystania i pobierania z niej pożytków”.

Zatem, jeżeli przedmiotem usługi jest umożliwienie korzystania z części nieruchomości np. udostępnienie miejsca na działce lub części ściany budynku oraz miejsca na samochodzie wyłącznie w celu zamieszczenia reklamy, to w tej sytuacji nie następuje oddanie części nieruchomości do używania w rozumieniu art. 659 § 1 k.c.

Przepisy regulujące zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie zawierają definicji usług reklamowych.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach posługują się orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C-68/92 i C-73/92. W interpretacji indywidualnej nr IPPP3/443-190/14-2/KC z dnia 20 maja 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: „Ze względu na brak przesłanek charakterystycznych dla najmu, usługi wykonywane przez osoby dysponujące przestrzenią promocyjną, w zakresie ich udostępnienia należy uznać za usługi reklamowe. Podobnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości opowiedział się za szerokim rozumieniem usługi reklamy. W dwóch istotnych dla tego zagadnienia orzeczeniach, tj. C-68/92 i C-73/92 stwierdził, że dla uznania usługi reklamowej nie jest konieczne jej wykonywanie przez podmiot zajmujący się reklamą np. agencję reklamową. Rzeczona usługa jest czynnością związaną z rozpowszechnianiem informacji o istnieniu firmy oraz oferowanych przez nią towarów lub usług celem zwiększenia sprzedaży”.

Z uwagi na to, iż przedmiotowa usługa pozbawiona jest cech charakterystycznych dla usługi najmu świadczone przez podatnika usługi należy uznać za usługi reklamowe. Zgodnie z art. 8.ust.1 pkt 3, lit e ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.