Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

30 października 2018

Usługi budowlane w zakresie robót drogowych a obowiązek podatkowy

0 1644

Wykonaliśmy usługi budowlane - roboty drogowe dla podatnika VAT w umowie mamy zawarty warunek, że zapłata będzie dokonana po zatwierdzeniu przez inspektora budowlanego protokołu. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zatwierdzenia tego protokołu, czy może z momentem zapłaty po wykonaniu tej usługi. Jaki jest termin wystawienia faktury?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych na rzecz podatnika powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury. Jeżeli przed wystawieniem faktury nastąpi zapłata w części lub w całości, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Z kolei, jeżeli nie zostanie wystawiona faktura lub będzie wystawiona z opóźnieniem, to obowiązek podatkowy powstanie 30. dnia od dnia wykonania usługi budowlanej. Protokół nie może wyznaczać daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług budowlanych. Dokument ten jest tylko dodatkowym potwierdzeniem, że wszystkie czynności składające się na usługę budowlaną zostały zakończone i stanowią zabezpieczenie pomiędzy stronami wykonania kontraktu.

UZASADNIENIE

W przypadku świadczenia usług budowlanych na rzecz podatnika podatku obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Jeżeli wcześniej nastąpi zapłata w całości bądź w części, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do tej kwoty. Jeżeli natomiast podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności. Z kolei fakturę wystawia się nie wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem przed wykonaniem usługi całości lub części zapłaty i nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług. Jednak zapis ten nie ma zastosowania w sytuacji, gdy faktura będzie zawierać informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Usługi budowlane mogą być również rozliczane częściowo. Wówczas usługę uznaje się za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę. Ustalenie daty wykonania usługi budowlanej jest zatem kluczowe dla określenia prawidłowego terminu wystawienia faktury, która z kolei wyznacza datę powstania obowiązku podatkowego. Wykonanie usługi budowlanej następuje w momencie faktycznego zrealizowania wszystkich czynności, które składały się na tę usługę, a nie w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Na tę zasadę wskazał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 1 kwietnia 2016 r. sygn. PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141, w której stwierdził, że za datę wykonania usługi budowlanej uznaje datę faktycznego jej wykonania, tj. dzień, w którym – w związku z wykonaniem określonej umową usługi lub jej w całości doszło do za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.