Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałam fakturę zakupową od kontrahenta z UNII. Faktura bez VAT. Kontrahent nie jest aktywny w VIES. Czy na dekrecie naliczam VAT należy i naliczony? Czy wykazuję to jako WNT i  w VAT_UE? Czy przy imporcie usług przy zakupie od firmy z UNII na którym NIP jest nieaktywny w VIES, postępuję analogicznie? Czyli mam faktury opłacone. Problem występuje z NIP kontrahenta.


Odpowiedź

W transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów najistotniejsze jest przemieszczenie towaru z terytorium jednego państwa członkowskiego UE na terytorium innego państwa członkowskiego UE, w wyniku którego następuje odpłatne nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W związku z tym brak potwierdzenia numeru VAT-UE w VIES unijnego dostawcy nie jest okolicznością wyłączającą obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów u nabywcy. Jeśli dostawca nie jest zarejestrowany do celów VAT UE na terenie Unii (nie figuruje w VIES), to takiej transakcji nie wykazuje się w składanej do urzędu skarbowego informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE. 

Podobnie należy postąpić w zakresie importu usług.

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlegają m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Przepis ten ma zastosowanie pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a.

Z przywołanej definicji wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce wówczas, gdy towar będący przedmiotem dostawy jest wysłany bądź transportowany z jednego państwa członkowskiego do drugiego państwa członkowskiego, po spełnieniu warunków odnośnie podmiotów biorących udział w danej transakcji. Podatnikami natomiast są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Zatem, dla uznania opisanej  transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy istotne jest, aby oba podmioty były podatnikami podatku od towarów i usług (zagraniczny kontrahent podatnikiem podatku od wartości dodanej), nie ma natomiast wymogu, aby kontrahent Czytelnika był zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych.  

W przypadku nabycia towarów od podatnika podatku od wartości dodanej z innego kraju UE, niezarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych mamy do czynienia  z WNT. Z tego tytułu na nabywcy spoczywa naliczenie i odprowadzenie podatku VAT.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy obowiązek podatkowy przy transakcjach WNT powstaje w momencie, gdy podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę – jednak nie później niż 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu dokonania dostawy towaru będącego  przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Natomiast, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu WNT, o którym mowa w ww. art. 9 ustawy. Zatem, co do zasady VAT naliczony i należny rozlicza się za ten sam okres.

Niemniej, w ustawie o VAT znajdują się wyłączenia z WNT. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 lit.  a ustawy o VAT do WNT nie dochodzi, gdy dostawca jest podatnikiem zwolnionym z  opodatkowania w swoim kraju na zasadach podobnych do obowiązujących w kraju (zwolnień podmiotowych). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w  przypadku, gdy dostawa towarów, w  wyniku której ma miejsce wewnątrzwspó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.