Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wpływ korekty CIT-8 na uprawnienie do stosowania zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy

Artykuły | 18 kwietnia 2024 | NR 2
0 42

W deklaracji CIT-8 za 2022 r. zadeklarowaliśmy podatek do zapłaty w wysokości 1200 zł. Kilka miesięcy później, ale jeszcze w 2023 r., złożyliśmy korektę deklaracji, w wyniku której powstała nadpłata zadeklarowanego podatku. Teraz, czyli od początku 2024 r., wpłacamy zaliczki uproszczone w wysokości 100 zł miesięcznie. Ostatnio zacząłem się jednak zastanawiać, czy na pewno mamy prawo do zaliczek uproszczonych, skoro w wyniku korekty CIT-8 za 2022 r. nie ujawniliśmy podatku należnego?

Odpowiedź

W Państwa przypadku dalsze stosowanie zaliczek uproszczonych jest zależne od tego, czy mieli Państwo podatek należny za 2021 r. Jeśli tak, to mogą Państwo odprowadzać zaliczki uproszczone w wysokości 1/12 ww. podatku. Jeśli nie, muszą Państwo obliczać swoje zaliczki na CIT według reguł ogólnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT: „Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym [w Państwa przypadku: 2024 – przyp. aut.] w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy [tj. w Państwa przypadku: zeznaniu za 2022 r., złożonym w 2023 r. – przyp. aut.]. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata [w Państwa przypadku: 2021 r. – przyp. aut.]. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie”.

Pamiętaj!
Wpływ korekty zeznania podatkowego, na bazie którego podatnik oblicza wysokość swoich zaliczek (deklaracji referencyjnej), został uregulowany w art. 25 ust. 9 ustawy o CIT, który przewiduje trzy scenariusze:

  • zwiększenie lub zmniejszenie podstawy obliczania zaliczek, jeśli korekta będzie mieć miejsce w roku podatkowym złożenia deklaracji;
  • zwiększenie lub zmniejszenie podstawy obliczania zaliczek, skuteczne od miesiąca, po którym złożono korektę, jeśli korekta będzie złożona w roku opłacania uproszczonych zaliczek;
  • brak zmian podstawy obliczania zaliczek, jeśli korekta będzie mieć miejsce już po roku stosowania uproszczonych zaliczek.

W Państwa sytuacji ma miejsce przypadek pierwszy. 

Ważne!
Skoro korekta była złożona jeszcze w tym samym roku co deklaracja pierwotna, to skutek korekty rozciąga się – z punktu widzenia zaliczek uproszczonych – na cały rok podatkowy ich stosowania.

Problem polega na tym, że w w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.