Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 września 2015

Wybór opodatkowania sprzedaży nieruchomości a otrzymane zaliczki

0 848

Firma sprzedała nieruchomość (budynek) opodatkowując ją 23% stawką podatku VAT. Początkowo nieruchomość miała być zwolniona z opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10-10a. Zawarto umowę przedwstępną. Proces sprzedaży trwał blisko rok (przygotowywano dokumentację). Przy ostatecznej sprzedaży zarówno sprzedający jak i kupujący zadecydowali o opodatkowaniu tej transakcji i złożyli do US stosowne oświadczenie. Sprzedający nieruchomość od kupującego dostał 2 zaliczki na poczet tej sprzedaży, na które nie wystawiał faktury zaliczkowej, gdyż był przekonany, iż w przypadku faktur zaliczkowych nie ma obowiązku wystawiania faktur i wykazywania tego w deklaracji VAT, gdyż sprzedaż miała być zwolniona z podatku. Sprzedaż już nastąpiła. Czy teraz należy opodatkować zaliczki?

ODPOWIEDŹ

Nie, od otrzymanych zaliczek nie należy naliczać podatku VAT.

UZASADNIENIE

Co do zasady, w sytuacji, gdy na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług kontrahent wpłaca zaliczki, po stronie sprzedającego powstaje obowiązek udokumentowania i rozliczenia tej czynności.

Należy zwrócić uwagę, iż opodatkowanie podatkiem VAT danej czynności, następuje przy zastosowaniu stawek, które obowiązują w momencie jej wykonania, a moment powstania obowiązku podatkowego określa termin w jakim podatek powinien zostać rozliczony.

W myśl z art. 19a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4. Natomiast z treści ust. 2 tego artykułu wynika, iż podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Zapisy w ustawie o podatku od towar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.