Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wykreślenie z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT i możliwość przywrócenia rejestracji

Artykuły | 25 czerwca 2020 | NR 103
0 1630

Zostałam wykreślona z rejestru podatników VAT. Myślę, że przyczyną było nie składanie przeze mnie deklaracji VAT. W tym czasie nie prowadziłam działalności, ale też jej nie zawiesiłam. Co powinnam zrobić, żeby urząd ponownie mnie zarejestrował jako czynnego podatnika VAT?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź

W terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako czynnego podatnika można złożyć wniosek o przywrócenie do tego rejestru oraz złożyć brakujące deklaracje VAT. Wniosek powinien jednak zawierać dowody, że w tym okresie działalność była prowadzona np. kopie faktur. Jednocześnie należy złożyć zaległe deklaracje. 
Czytelniczka jednak w tym czasie nie dokonała żadnej transakcji i nie zawiesiła działalności, zatem urząd skarbowy nie będzie miał podstaw do przywrócenia do rejestru czynnych podatników VAT. W takim przypadku można złożyć w CEIDG wniosek o zawieszenie działalności wskazując datę wcześniejszą zawieszenia niż dzień złożenia wniosku. tj. datę faktycznego jej zawieszenia, lub ponownie zarejestrować się jako podatnik VAT składając VAT-R.

Uzasadnienie

Podatnicy obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i  usług złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.
Naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego” i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.
Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. W przypadku gdy zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Wykreśleniu podlega także podatnik, który m.in.:

  1. zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy lub
  2. będąc obowiązanym do złożenia deklaracji VAT nie złożył takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub  za kwartał, lub
  3. składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje VAT, w których nie wykazał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia.

Podatnik, który, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT,  jest obowiązany przed dniem:

  1. zawieszenia działalności gospodarczej albo
  2. rozpoczęcia wykonywania takich czynności w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

- zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując okres, w którym będzie wykonywał te czynności. W przypadku złożenia zawiadomienia, naczelnik urzędu skarbowego nie wykreśla podatnika z rejestru albo przywraca zarejestrowanie podatnika jako podatnika VAT na okres wskazany w zawiadomieniu. Należy dodać, że podatnik zostaje zarejestrowany bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego ponownie jako podatnik VAT z dniem wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, ze statusem takim, jaki posiadał przed dniem zawieszenia tej działalności.
Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podmiotu, który nie złożył deklaracji VAT przez trzy kolejne miesiące, złożony w terminie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.