Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

1 marca 2017

Wynajęcie mieszkania wraz z garażem rodzinie a zwolnienie z VAT

0 1067

Osoba fizyczna zakupiła 40 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich garażami zamkniętymi lub miejscami postojowymi na najniższej kondygnacji budynku. Wszystkie mieszkania przeznaczone są na wynajem dla potrzeb rodzin (na cele mieszkalne). Wynajmujący mieszkania skonstruował ofertę wynajmu w ten sposób, iż rodzina wynajmująca mieszkanie otrzyma także do własnej dyspozycji garaż lub miejsce parkingowe. Czy w przypadku pakietowej sprzedaży usługi wynajmu lokalu mieszkalnego wraz z garażem możliwe jest stosowanie zwolnienia z opodatkowania VAT?

ODPOWIEDŹ

Wynajęcie lokalu mieszkalnego wraz garażem lub miejscem postojowym nie może być traktowane jako usługa kompleksowa, gdyż zwolnienie przewidziane w art. 43 ust.1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy wyłącznie lokalu, którego charakter będzie jednoznacznie mieszkalny – tu: na potrzeby mieszkalne rodziny. Osoba zajmująca się wynajmowaniem takich „pakietowych” lokali mieszkalnych musi dokonać rozdziału usługi i dla wartości wynagrodzenia za lokal mieszkalny zastosować zwolnienie z VAT, natomiast wynagrodzenie za wynajem garażu zamkniętego lub miejsca postojowego zastosować stawkę 23%.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w ustawie o podatku od towarów usług (u.p.t.u.) nie zawarł definicji legalnej pojęcia „lokal mieszkalny” i „lokal użytkowy”. Dlatego też posługując się wykładnią systemową zewnętrzną należy wskazać, że definicję lokalu mieszkalnego zawiera art.2 ust.2 ustawy z dnia 24.06.1994 roku o własności lokali, gdzie wskazano, że jest nim wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Warto także przytoczyć charakterystykę pojęcia części mieszkaniowych budynku mieszkalnego wynikającą z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, PKOB), gdzie pod tym pojęciem rozumie się kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie, pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania, tj. suszarnie i wózkarnie. Z kolei, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w §3 pkt 10, pod pojęciem lokalu użytkowego należy rozumieć część budynku zawierającą jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzieloną stałymi przegrodami budowlanymi, albo cały budynek, niebędący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

W świetle powyższych definicji garaż zamknięty lub stanowisko garażowe, nie może być zatem utożsamiane z lokalem mieszkalnym, a tylko wynajem takiego korzysta ze zwolnienia. Jak bowiem wskazuje się w art. 43 ust.1 pkt 36 u.p.t.u.: zwalnia się od podatku … usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Jak wskazał w interpretacji indywidualnej z dnia 10.04.2014 r. Dyrektor IS w Warszawie, sygn. IPPPP1/443-156/14-3/AS: „Hala garażowa, w której znajduje się miejsce postojowe bądź garaż nie jest lokalem o charakterze mieszkalnym lecz lokalem o charakterze użytkowym, służącym co do zasady do przechowywania pojazdu. Hala garażowa nie stanowi również pomieszczenia pomocniczego oraz gospodarczego służące...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.