Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , ROZLICZENIA VAT

23 listopada 2018

Żądanie faktury od niezarejestrowanego podatnika VAT

0 1394

Nie ma podstaw prawnych do żądania faktury VAT od radcy prawnego z tytułu pomocy prawnej udzielonej pozwanemu z urzędu w momencie, gdy radca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2018 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.462.2018.2.ISK

Sytuacja Podatnika

Wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2014 roku Sąd przyznał do wypłaty na rzecz radcy prawnego określoną kwotę z tytułu pomocy prawnej udzielonej pozwanemu z urzędu. Radca prawny złożył rachunek na zasądzoną kwotę. W wyniku przeprowadzonej kontroli Organ podatkowy uznał, że radca prawny świadczący pomoc prawną z urzędu, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, uznany jest za podatnika podatku od towarów i usług, tym samym świadczenie usług na zlecenie Sądu powinien udokumentować fakturą VAT, której jednak radca nie wystawił. Podatek VAT został zapłacony przez radcę prawnego do kasy Urzędu Skarbowego w dniu 31 stycznia 2018 r. Ponadto radca na dzień złożenia niniejszego wniosku nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, a jedynym jego źródłem utrzymania jest emerytura.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do żądania faktury VAT od radcy prawnego przy wypłacie w bieżącym roku zasądzonego wyrokiem Sądu podatku VAT z tytułu wyświadczonej przez radcę prawnego w 2014 roku pomocy prawnej udzielonej pozwanemu z urzędu.

Stanowisko Dyrektora

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy podatnik jest obowiąza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.