Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

27 sierpnia 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Zakup ciągnika rolniczego przez rolnika od kontrahenta unijnego

0 3056

Nie jestem rolnikiem ryczałtowym tzn. korzystającym ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Nie mam też rejestracji do VAT i do transakcji VAT-UE. W czerwcu 2019 roku nabyłem nowy ciągnik od kontrahenta ze Słowacji na potrzeby rolnicze do mojego majątku prywatnego. Czy pomimo, że nie mam działalności gospodarczej ani rolniczej, to muszę taką transakcję opodatkować?

ODPOWIEDŹ

W przypadku nabycia nowego środka transportu Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia podatku od nabycia, nawet jeżeli zakup będzie do majątku prywatnego. Czytelnik powinien złożyć deklarację podatkową VAT-10 oraz informację VAT-23 i w terminie 14 dni od otrzymania pojazdu, nie później jednak niż od wystawienia faktury przez sprzedawcę zapłacić podatek należny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nowy środek transportu to przeznaczony do transportu osób lub towarów pojazd lądowy, który posiada silnik o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechał nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.
Za moment dopuszczania do użytkowania pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym:

  • został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego,
  • po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

Jeżeli nie ma możliwości ustalenia, która data decyduje o dopuszczeniu pojazdu lądowego do jego użytkowania, to za moment ten uważa się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta. Z definicji wynika, że, jeśli zostaje spełniony jeden z warunków tzn. pojazd przejechał mniej niż 6000 km, lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy to pojazd jest nowym środkiem transportu. Z kolei, co do zasady, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, jeżeli:

  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca w/w podatnikiem,
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku VAT lub podatku od wartości dodanej.

Przepis ten ma również zastosowane gdy:

  1. nabywcą jest podmiot inny niż podatnik podatku VAT  lub podatnik podatku od wartości dodanej,
  2. dokonującym dostawy jest podmiot inny niż wymieniony w pkt 1) 
    - jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.  

Zatem, również osoba prywatna będzie obowiązana do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu. 
Wiąże się to ze złożeniem deklaracji podatkowej VAT-10 w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego i dokonania samodzielnego obliczenia i zapłaty podatku należnego na rachunek urzędu skarbowego. Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia nowych środków transportu powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.