Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem czynnym podatnikiem VAT oraz VAT UE. Zakupiłem towar od firmy ze Szwajcarii przez sklep internetowy, który wysłany został przesyłką pocztową do Polski. Na fakturze ujęta jest cena netto i wartość razem w takiej samej wysokości, bez podatku VAT. Czy to jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru i czy należy ujmować w deklaracji VAT-UE - jeśli tak to w której pozycji? Jak należy ująć w deklaracji VAT-7? Czy to należy potraktować jak import towaru? Czy należy naliczać podatek należny i podatek naliczony?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Zakupiony od firmy ze Szwajcarii towar stanowi import towarów. W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej doręczanych przez Pocztę Polską obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Odbiorca towarów obowiązany jest jedynie do wpłacenia obliczonych przez Pocztę Polską należności w chwili odbioru przesyłki.

Kwota VAT wynikająca z posiadanego przez podatnika dokumentu celnego, w przypadku przesyłek pocztowych – dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy, stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o VAT). Jeżeli zatem importowany towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust.1 ustawy o VAT), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów. Import towarów należy wykazać w części D.2 deklaracji VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną oraz uprawnione do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego lub procedury odprawy czasowej, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki osoby uprawnionej do korzystania z procedury. W myśl art. 33 ust.1 ustawy, co do zasady, w/w podatnicy obowiązani są do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

W przypadku importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.