Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 stycznia 2017

Zaliczenie zwrotu podatku VAT na zaległości podatkowe przed zajęciem komornika sądowego

0 1178

W miesiącu styczniu 2017 roku otrzymam zwrot VAT. Niestety jeszcze zalegam z płaceniem podatku dochodowego za 2015 rok. Ponadto komornik prowadzi egzekucję z tytułu sprawy cywilnej i zajął w urzędzie wierzytelność z tytułu zwrotu VAT. Czy urząd skarbowy przekaże w styczniu 2017 komornikowi kwotę zwrotu VAT?

 

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

W pierwszej kolejności organ podatkowy kwotę VAT do zwrotu zaliczy na inne zaległości podatkowe, czyli na podatek dochodowy za 2015 rok wraz należnymi odsetkami i kosztami upomnienia. Jeżeli kwota zwrotu VAT będzie wyższa od zaległości podatkowych wraz z odsetkami i kosztami upomnienia, wówczas ta równica może być na wniosek podatnika zarachowana na bieżące zobowiązania podatkowe. Jeżeli Podatnik takiego wniosku nie złoży, pozostała kwota zwrotu będzie podlegała przekazaniu na zajęcie komornika sądowego.

Zauważyć należy, iż niezrealizowane zajęcie wierzytelności dokonane przez komornika sądowego jest skuteczne także wobec przyszłych wierzytelności, wynikających z nadpłaty lub zwrotu podatku, powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia przez komornika.

UZASADNIENIE

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do:- obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy (zwrot pośredni) lub - zwrotu różnicy na rachunek bankowy (zwrot bezpośredni).

Należy zauważyć, że nadwyżka VAT naliczonego nad należnym wykazywana w deklaracji VAT w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa, nie jest uznawana za „nadpłatę”, jest natomiast uprawnieniem podatnika do zwrotu podatku. Niemniej jednak, na podstawie art. 76b § 1 Ordynacji przepisy art.76, art.76a, art.77b, art.79 i art.80 stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku. Oznacza to, że zwrot VAT podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych.

W przypadku zaliczenia zwrotu VAT na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych organ podatkowy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.