Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zapłata należności podatkowych na mikrorachunek

Artykuły | 28 stycznia 2020 | NR 98
152

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach podatku liniowego oraz wynajmuję prywatne mieszkanie na zasadach ryczałtu PIT-28, na jaki mikrorachunek mam wpłacać podatki? Czy mogę na jeden rachunek na numer NIP, czy będzie to prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Podatnik który prowadzi działalność gospodarczą powinien używać mikrorachunku, który zawiera NIP. Nie będzie błędem jeżeli podatki z tytułu działalności i najmu prywatnego będą wpłacone na jeden mikrorachunek, ważne jest, aby każda wpłata była dobrze opisana.

UZASADNIENIE

Mikrorachunek podatkowy to rachunek bankowy, na który od 1 stycznia 2020 roku podatnik jest zobowiązany wpłacać podatek PIT, CIT i VAT.
Dla każdego podatnika i płatnika założony jest  indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą generatora udostępnionego przez Ministerstwo Finansów każda osoba może w każdej chwili wygenerować i wydrukować swój numer rachunku służący jej do rozliczeń z urzędem skarbowym:

  • wskazując PESEL - jeśli podatnik jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub  która nie jest czynnym podatnikiem VAT,
  • wskazując NIP jeżeli prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT.

Pomimo tego, że Ministerstwo Finansów wskazało wiele zalet z tytułu regulowania zobowiązania podatkowego za pomocą mikrorachunku np.:

  • w wygodny i prosty sposób podatnik zapłaci zobowiązania w podatku VAT, PIT i CIT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek - nie będzie zmuszony już wybierać oddzielnych rachunków dla każdego rodzaju podatku,
  • podatnik ma możliwość szybkiego sprawdzenia numeru mikrorachunku w każdym miejscu i czasie,
  • posługiwanie się tym samym mikrorachunkiem, nawet jeżeli się przeprowadzi lub zmieni siedzibę...
To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę