Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 sierpnia 2013

Zapłata podatku ze wspólnego konta bankowego małżonków

0 1435

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą, ale mamy wspólne konto bankowe. Zapłaciłam z tego konta VAT za maj 2013 roku i dostałam z urzędu skarbowego prośbę o wyjaśnienie. Pracownik urzędu nie przyjął wyjaśnienia, że jest to wspólne konto, tylko poprosił o podpisanie oświadczenia, na którym jest m.in. napisane, że wystąpiłam jedynie w charakterze posłańca i dokonałam płatności przy wykorzystaniu własnego rachunku bankowego, ale ze środków finansowych przekazanych mi przez męża. Czy powinnam podpisać takie oświadczenie?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji podpisanie oświadczenia woli będzie niezgodne z prawdą. Zgłoszenie konta do CEIDG oraz przedłożenie w urzędzie umowy zawartej z bankiem na prowadzenie wspólnego rachunku bankowego winno być wystarczającym dowodem dla organu podatkowego, że zapłata podatku nastąpiła przez podatnika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

UZASADNIENIE

Stosownie do art.6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Obowiązek zapłaty podatku wynika ze zobowiązania podatkowego, a zobowiązanym do jego zapłacenia jest podatnik. Należy zauważyć, że ustawa jednoznacznie narzuca zapłatę podatku podatnikowi.

Wpłacenie kwoty podatku przez osobę trzecią ze środków zgromadzonych na własnym rachunku bankowym nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego podatnika gdyż będzie to czynność wykonana przez osobę nie uprawnioną, tym samym czynność zapłaty podatku należy uznać za prawnie nieskuteczną. Prawnie skuteczna będzie jedynie zapłata podatku za podatnika, przez osobę trzecią, która pełniąc rolę „wyręczyciela” czy „posłańca”, wpłaca środki otrzymane od podatnika i tym samym prowadzi do realizacji zobowiązania podatkowego oraz do jego wygaśnięcia. Wpłata przez osobę trzecią kwoty odpowiadającej kwocie podatku może być uznana za skuteczną zapłatę podatku, gdy wpłacający występuje jako osoba, która działając na rachunek podatnika dokonuje zapłaty z jego zasobów pieniężnych. Działa on w tym przypadku jako podmiot umocow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.