Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

4 października 2013

Zmiana sposobu opodatkowania surowców wtórnych

0 1078

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (czynny podatnik VAT) kupuję surowce wtórne z miedzi (PKWiU 38.32.23.0). Czy to prawda, że od 1 października zmieniła się stawka podatku na te surowce z 23% na 0% a dotychczasowa cena brutto będzie ceną netto i stracę na VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, od 1 października nie zmieniła się stawka podatku na surowce wtórne z miedzi. Zmieni się natomiast mechanizm ich opodatkowania.

UZASADNIENIE

1 października 2013 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jedną ze zmian wprowadzonych tą nowelizacją jest zmiana treści Załącznika nr 11 do ustawy i znaczne rozszerzenie listy towarów, przy nabyciu których, zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy podatnikiem jest nabywca.

Między innymi, nowelizacja rozszerza listę surowców wtórnych metalowych opodatkowanych zgodnie z zasadą wyrażoną w art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT. Przed 1 października na zasadzie odwrotnego obciążenia opodatkowana była jedynie dostawa surowców wtórnych z pozostałych metali – wyłącznie odpadów i złomu (PKWiU ex 38.32.29.0), po 1 października w powyższy sposób opodatkowana będzie dostawa wszystkich surowców wtórnych metalowych z grupowania PKWiU 38.32.2.

Przypomnijmy, że zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona podmiotowo od podatku,

b) nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT (czynny lub zwolniony),

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla dostawy towarów używanych.

Jeżeli zatem czynny podatnik VAT sprzedaje podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT i dostawa ta nie korzysta ze zwolnienia jako dostawa towarów używanych, zobowiązanym do naliczenia VAT jest nabywca towaru, dostawca nie nalicza natomiast i nie ujmuje w swoich ewidencjach podatku z tego tytułu. Zgodnie z §5 ust.2 pkt 5 i ust.3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktura wystawiona w takim przypadku nie zawiera stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto i kwoty podatku z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, musi natomiast zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.

Nabywca natomiast jest obowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług w stosunku do takiej transakcji, z zastosowaniem stawki VAT właściwej dla dostawy danego towaru w kraju. W przypadku surowców wtórnych metalowych jest to stawka 23%. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art.19 ust.20 w powiązaniu z ust.4 i ust.11 ustawy o VAT, powstaje w tym przypadku na zasadach ogólnych, z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru, ale jeżeli przed dostawą wpłacona została zaliczka, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.