Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

16 kwietnia 2015

Zwolnienie podmiotowe z VAT oraz zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez biura rachunkowe

0 709

W świetle wydanej w dniu 9 kwietnia 2015 roku przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 w celu rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących możliwości zastosowania zwolnienia z VAT oraz zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez biura rachunkowe oraz inne podmioty wykonujące usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową, przygotowaliśmy wyjaśnienia zastosowania zmian wynikających z niniejszej interpretacji ogólnej.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia z VAT nie mogą korzystać usługi prawnicze oraz usługi doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego). Z uwagi na brak w ustawie o podatku VAT definicji terminu „doradztwo” powstały wątpliwości, czy należy odwołać się do wykładni językowej zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN, czy też należy odwołać się do ustawy o doradztwie podatkowym, gdzie w art. 2 ust. 1 określony został zakres czynności uznawanych za czynności doradztwa podatkowego.

Ostatecznie, Minister Finansów w ww. interpretacji ogólnej stwierdził, że ustawa o VAT nie odwołuje się wprost do innych aktów prawnych, zatem do celów stosowania przepisów art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT należy stosować wykładnię językową, tym samym za czynności o charakterze doradczym powinny zostać uznane tylko czynności polegające na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, celnych oraz w sprawach egzekucji związanej z tymi obowiązkami.

Oznacza to, że czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych jako czynności księgowe oraz sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych uznawanych za czynności o charakterze technicznym, a nie prawnym nie stanowią doradztwa, a zatem przepisy art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT nie znajdą do nich zastosowania – podmioty te nadal mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Odnosząc się natomiast do czynności reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach m.in. podatkowych i celnych mają one charakter usług prawni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.