Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Bon towarowy w zamian za zwrócony towar

0 1377

Ostatnio dokonałem sprzedaży towaru na rzecz osoby fizycznej (klient kupił u mnie zestaw sportowy do ćwiczeń. Jednak po jakimś czasie stwierdził, że nie pasuje mu ten zestaw i go zwrócił. Zrobiłem korektę tego paragonu do wcześniejszej sprzedaży. Umówiłem się z klientem, że nie dostanie zwrotu pieniędzy tylko w zamian otrzyma bon towarowy o równowartości tamtego zakupionego towaru. Za ten bon może sobie kupić dowolny inny towar w dowolnym terminie. Kiedy mam rozliczyć transakcję dotyczącą wydania bonu?

ODPOWIEDŹ 

Sprzedaż bonu różnego przeznaczenia nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u Czytelnika, ani też obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej w momencie jego emisji. 

UZASADNIENIE

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepisy ustawy o VAT wprowadzają od 2019 roku nowe zasady opodatkowania bonów. Pod pojęciem bonu rozumie się instrument, z  którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w  przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w  samym instrumencie lub określone w  powiązanej dokumentacji, w  tym w  warunkach wykorzystania tego instrumentu. Rozróżnia się dwa rodzaje bonów:

  • bon jednego przeznaczenia –  to bon, w  przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz  kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z  tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu,
  • bon różnego przeznaczenia – to bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Ważne: w przypadku bonu jednego przeznaczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą transferu bonu, czyli jego emisji oraz każde przekazanie tego bonu po jego emisji.

Czynność dotycząca sprzedaży bonu jednego przeznaczenia uznana jest na gruncie ustawy o VAT, jako dostawa towarów. Będzie podlegać opodatkowaniu już w momencie emisji bonu (pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu), jeżeli znane jest miejsce tej dostawy towarów, oraz kwota podatku należnego. Wszystkie warunki muszą być łącznie spełnione, aby bon jednego przeznaczenia podlegał opodatkowaniu. W przeciwnym razie nie można mówić o bonie jednego przeznaczenia, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedstawionej sytuacji Czytelnik w zamian za zwrócony towar przekazał klientowi do wykorzystania 
w jego sklepie bon o określonej wartości. Znane jest zatem wyłącznie miejsce dostawy towaru, nie wiadomo jednak jaki towar zostanie sprzedany, nieznana jest również kwota należnego podatku. Zatem w opisanym przypadku mamy do czynienia z bonem o różnym przeznaczeniu. Zgodnie z art. 8 ust. 2b ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem wcześniejszy transfer bonu różnego przeznaczenia. Dopiero faktyczne przekazanie towarów dokonane w zamian za bon różnego przeznaczenia przyjmowany przez dostawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem. 
Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży bonu różnego przeznaczenia powstanie na ogólnych zasadach, tj. z chwilą dostawy towarów – czyli w momencie wykorzystania przez klienta bonu stanowiącego zapłatę za towar. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) sprzedaż opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny, stawką 8% odpowiednio w poz. 17 i 18, stawką 5% w poz. 15 i 16, natomiast sprzedaż zwolnioną od podatku w poz. 10.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 41-45, art. 8a ust. 1 i art. 8b ust. 1, art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług.