Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokumentacja w dostawie wewnątrzwspólnotowej

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 947

Dokumenty przyporządkowane do poszczególnych sposobów realizacji dostaw wg reguł Incoterms, będą wystarczające dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, bowiem dokumenty te będą potwierdzać, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy ustawy nie uzależniają zastosowania 0% stawki od posiadania dokumentów wyłącznie w formie papierowej i wyłącznie w oryginale. Zatem, także przedstawione przez Podatnika dokumenty w formie skanu lub kserokopii wystarczające dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 października 2020 roku, nr 0111-KDIB3-3.4012.479.2019.1.MK.

Sytuacja Podatnika

Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem VAT-UE. W ramach swojej działalności dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (sprzedaż towarów na rzecz podatników podatku od wartości dodanej wraz z transportem z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego UE). Sprzedawane towary nie stanowią nowych środków transportu. Dostawa towarów dokonywana jest na rzecz podmiotów wymienionych w art. 13 ust. 2 ustawy posiadających właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Dokonywane transakcje ujmowane są w odpowiednim terminie informacji podsumowującej VAT-UE, zawierającej prawidłowe dane, o których mowa w art. 100 ust. 8 ustawy.
Dostawy towarów realizowane są według jednej z czterech reguł Incoterms. 
W zależności od sposobu realizacji dostawy Podatnik przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT będzie posiadał:

  1. oryginały, kserokopie lub skany następujących dokumentów: faktura, specyfikacja sztuk ładunku, list przewozowy CMR, potwierdzenie od kuriera. Potwierdzenie od kuriera stanowi informację o dotarciu przesyłki o określonym numerze do celu, często ma postać wyłącznie elektroniczną – przypadku reguły CIP;
  2. oryginały, kserokopie lub skany następujących dokumentów: faktura, specyfikacja sztuk ładunku, list przewozowy CMR, potwierdzenie od kuriera. Potwierdzenie od kuriera stanowi informację o dotarciu przesyłki o określonym numerze do celu, często ma postać wyłącznie elektroniczną – przypadku reguły DAP;
  3. oryginały, kserokopie lub skany następujących dokumentów: faktura, specyfikacja sztuk ładunku oraz:
    -  w przypadku gdy transport wykonuje przewoźnik - list przewozowy CMR,
    -  w przypadku gdy transport wykonuje nabywca - dokument transportowy (który zawiera wszystkie elementy wymienione w art. 42 ust. 4 ustawy) – w przypadku reguły EXW;
  4. oryginały, kserokopie lub skany następujących dokumentów: faktura, specyfikacja sztuk ładunku oraz list przewozowy CMR – w przypadku reguły FCA.

W każdym z ww. przypadków dokumenty otrzymane od przewoźnika lub nabywcy potwierdzają, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o  VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:

  1. podatnik nie dopełnił obowiązku, o  którym mowa w  art.  100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
  2. złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o  których mowa w  art.  100 ust. 8
    - chyba że podatnik należycie na  piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego(art. 42 ust. 1a ustawy).

Dyrektor wskazał, że od 1 stycznia 2020 r. Spółka dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla zastosowania 0% stawki podatku VAT, powinna gromadzić dowody dokumentujące tą dostawę o których mowa w art. 45a rozporządzenia wykonawczegoRady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011. Niespełnienie warunków wprowadzonych art.45a rozporządzenia, tj. brak zgromadzenia wymaganej tym przepisem dokumentacji nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji Podatnik będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione.
W ocenie Dyrektora, wyszczególnione przez Podatnika dokumenty przyporządkowane do poszczególnych sposobów realizacji dostaw wg reguł Incoterms, pomimo braku spełnienia warunków dokumentacyjnych określonych w art. 45a rozporządzenia wykonawczego, będą (przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków) wystarczające dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wyszczególnione bowiem dokumenty przyporządkowane do poszczególnych sposobów realizacji dostaw wg reguł Incoterms, będą potwierdzać, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. 
Dyrektor wskazał również, że przepisy ustawy nie uzależniają zastosowania 0% stawki od posiadania dokumentów wyłącznie w formie papierowej i wyłącznie w oryginale. Przyjąć zatem należy, że także przedstawione przez Podatnika dokumenty w formie skanu lub kserokopii, o ile autentyczność tych dokumentów zostanie uprawdopodobniona, będą przy spełnieniu pozostałych warunków, są wystarczające dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Podstawa prawna: art. 42 ust. 1 i 1a ustawy o podatku od towarów i usług