Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dostawa lokalu mieszkalnego dokonywana w trybie egzekucji

Artykuły | November 28, 2019 | DODATEK NR 5
0 890

Posiadane informacje o nieruchomości nie pozwalają stwierdzić, czy sprzedaż w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym lokalu mieszkalnego będzie korzystać ze zwolnień od podatku VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT. W konsekwencji należy przyjąć, że warunki zastosowania zwolnień nie są spełnione.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 18 listopada 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-1.4012.491.2019.4.RG.

Sytuacja Podatnika

Komornik Sądowy jest płatnikiem podatku od sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym. Nabycie nieruchomości przez Dłużnika, nastąpiło poprzez przeniesienie własności nieruchomości przez osobę fizyczną na rzecz spółki ze względu na pokrycie objętych udziałów 99 o wartości 4.950.00 zł powstałej spółki. Dłużnikiem jest Spółka z o.o. w  organizacji, która nie posiadała zarządu. 
Komornik nie posiada informacji o warunkach nabycia nieruchomości przez Dłużnika oraz nie posiada informacji: czy Spółka wynajmowała ww. nieruchomość i dokonała nadkładów przewyższających 30% wartości nieruchomości, czy nabycie było wartością opodatkowaną podatkiem VAT, czy z tytułu nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przysługiwało dłużnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, czy dłużnik wykorzystywał przedmiotowy lokal mieszkalny wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług, czy w odniesieniu do ww. lokalu mieszkalnego dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, czy lokal mieszkalny, będący przedmiotem wniosku, jest zaliczany do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czy lokal mieszkalny u dłużnika spełniał funkcje mieszkalne czy użytkowe?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 10 ustawyo VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy, zmienionym z dniem 1 września 2019 r. na mocy art. 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1520), przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art.43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z dniem 1 września 2019 r. do ustawy o VAT został dodany art.43 ust. 21, zgodnie z którym ,,Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.” 
Dyrektor wskazał, że posiadane informacje o nieruchomości nie pozwalają stwierdzić, czy sprzedaż  w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym lokalu mieszkalnego będzie korzystać ze zwolnień od podatku VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT, gdyż Komornik wskazał, że nie posiada informacji, 
o które wzywał organ, a które są niezbędne do dokonania takiej oceny. W konsekwencji zastosowanie znajdzie art.43 ust. 21 ustawy o VAT, tj. przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnień nie są spełnione.

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 10 i 10a, art.43 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług.