Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak, od 1 lipca, mamy ująć w JPK_VAT paragon - fakturę uproszczoną? Osobno jak zwykłą fakturę? Czy paragony wystawiane dla osób fizycznych nadal ujmujemy łącznie w JPK_VAT?

Odpowiedź

Paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone, nie będą musiały być wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT - w okresie do 31 grudnia 2020 roku.
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych udokumentowaną paragonami można w JPK_VAT ująć zbiorczo – wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać „sprzedaż paragonowa”. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art.106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, faktura może nie zawierać: w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku. Przepis ten oznacza, że taka faktura może nie zawierać: imion i nazwisk lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresów, miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto), wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto), stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. 
Prosimy pamiętać, że przepisu ust. 5 pkt 3 nie stosuje się w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, sprzedaży, dla której nie jest na fakturze podawany numer, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a.

Z powołanego na wstępie przepisu wynika, że faktura uproszczona to paragon fiskalny do kwoty 450 zł brutto (100 euro), który zawiera numer NIP nabywcy.
Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2020 roku podatnicy nie wykazują w ewidencji wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego, o których mowa w § 10 ust.1 pkt 2 i pkt 7 lit. b, wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury wystawione zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy. 
Zatem, zgodnie z nowymi rozwiązaniami, paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone, wystawione zgodnie z ustawą o VAT, nie będą musiały być wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT - w okresie do 31 grudnia 2020 roku.
Sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo – wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać „sprzedaż paragonowa”. Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej faktury nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK. 
 

Podstawa prawna: art. 106e ust. 5 pkt 3  ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, §1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie  o podatku od towarów i usług