Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Kasa fiskalna w przypadku sprzedaży ze stawką zwolnioną

Artykuły | November 28, 2019 | DODATEK NR 5
0 1865

Podatnik nie ma obowiązku wymiany kasy, która nie posiada możliwości technicznych oznaczenia obrotu zwolnionego z podatku VAT literą E w przypadku, gdy nie dokonuje on sprzedaży ze stawką zwolnioną.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 listopada 2019 roku, nr0111-KDIB3-2.4012.539.2019.3.MN.

Sytuacja Podatnika

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT używa w prowadzonej aptece dwóch kas fiskalnych. Jedna z nich jest kasą typu E. warunki § 56 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Stosowana kasa nie posiada możliwości technicznych spełnienia jednego z wymagań, o których mowa w rozdziale 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 r. - oznaczenia obrotu zwolnionego z podatku VAT literą E, podczas gdy dotychczas stawce tej przypisana była i nadal jest litera G. Z przyczyn ograniczeń technicznych nie można usunąć oznaczenia G oraz nie można dodać dodatkowego oznaczenia literą E.
Kasa (drukarka fiskalna) E. została nabyta w styczniu 2000 roku. Została więc nabyta przed dniem wejścia w życie rozporządzenia MF z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Stosowane przez Przedsiębiorcę urządzenie fiskalne zapewnia prawidłowość rozliczeń zobowiązań podatkowych. W ramach prowadzonej przez Przedsiębiorcę działalności gospodarczej nie dokonuje on obrotu towarami zwolnionymi z podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora

Art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, prowadząc ewidencję przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:

  • literze „A” - jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • literze „B” - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • literze „C” - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  • literze „D” - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  • literze „E” - jest przypisane zwolnienie od podatku,
  • literze „F” i „G” - są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy.

Zgodnie natomiast z § 59 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik używający kasy na dzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia może stosować do dnia 31 lipca 2019 r. dotychczas stosowane oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku przypisane do nazw towarów i usług. Jak stanowi § 56 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia, podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie obowiązywania:

  • decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 1338),
  • potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy, wydanego po dniu 1 września 2011 r.
    - mogą je nadal używać do prowadzenia ewidencji po upływie tego okresu, pod warunkiem że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika.

Zgodnie z § 57 rozporządzenia, podatnicy użytkujący kasy, o których mowa w § 56 oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2 stosują te przepisy odpowiednio.
W myśl art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, kasy rejestrujące nabyte przez użytkowników kas w okresie obowiązywania potwierdzeń wydanych przed dniem 1 września 2011 r. mogą być nadal stosowane do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, pod warunkiem że zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika.
W związku z powyższym Dyrektor stwierdził, że jeżeli podatnik użytkuje kasę rejestrującą nabytą w okresie obowiązywania decyzji określonej w § 56 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących i kasa ta nadal zapewnia prawidłowość rozliczeń (gdyż jak wskazał podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie dokonuje on obrotu towarami zwolnionymi z podatku VAT) a także mając na względzie fakt, że nie posiada ona możliwości technicznych żeby dokonać przypisania zwolnienia od podatku literze „E”, to przedmiotowe urządzenie fiskalne nadal po 31 lipca 2019 r. może być użytkowane przez podatnika.

Podstawa prawna: art.111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art.9 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy oraz § 6 ust. 1 pkt 5, § 57, § 59 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących