Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Moja firma traci płynność finansową w związku z przedłużającą się kontrolą podatkową (chodzi o zwrot VAT). Czy mam jakiekolwiek szanse na pozytywne, jak najszybsze rozpatrzenie wniosku o zwrot podatku?

Odpowiedź

W przypadku gdy kontrola dotyczy prawidłowości rozliczenia zawartego w deklaracji VAT, nie jest możliwe przekazanie podatnikowi zwrotu podatku do czasu zakończenia postępowania podatkowego weryfikującego rzetelność deklarowanej podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku.

 

Uzasadnienie

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje - z określonymi zastrzeżeniami - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Co do zasady, zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Przepisy umożliwiają - pod określonymi warunkami - zwrot podatku w krótszym terminie 25 dni (art. 86 ust. 6 i 6a ustawy o VAT).

Określony w art. 87 ust. 2 w związku z ust. 6 ustawy o VAT termin zwrotu różnicy podatku zostaje przedłużony, jeśli przed jego upływem podatnikowi doręczono postanowienie naczelnika urzędu skarbowego o przedłużeniu terminu zwrotu różnicy podatku do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika (por. wyrok WSA w Warszawie z 9 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 689/18). Przy czym - jak stwierdził WSA w Łodzi w wyroku z 29 maja 2018 r. (sygn. akt I SA/Łd 1093/17) - wykładnia art. 87 ust. 2 ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że takie postanowienie w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku może zostać wydane, gdy spełnione są łącznie trzy przesłanki:

1) termin do dokonania zwrotu jeszcze nie upłynął,

2) weryfikacja rozliczenia podatnika odbywa się w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego, bądź w toku postępowania kontrolnego,

3) stwierdzenie przez organ, że „zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania” opiera się na co najmniej uprawdopodobnionych przesłankach.

Zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi je w innej wysokości (art. 99 ust. 12 ustawy o VAT).

W przypadku powzięcia przez organ wątpliwości co do rzetelności podstawy opodatkowania, zwrot podatku nie następuje z momentem złożenia deklaracji. Wszczęcie postępowania kontrolnego i skuteczne przedłużenie terminu zwrotu tego podatku do zakończenia postępowania weryfikującego powodują, że do czasu ich zakończenia organ nie zwróci stronie wskazanych kwot. Może bowiem dojść do sytuacji, iż kwota zwrotu wskazana przez stronę nie jest prawidłowa i organ określi ją w innej kwocie (por. wyrok WSA w Łodzi z 22 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 35/19).

r. pr. Joanna Nowicka

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 6-6a, art. 87 ust. 1-2, art. 99 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.