Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 lipca 2020 roku duże firmy mogą występować do szefa KAS o zawarcie umowy o współdziałanie w zakresie realizacji obowiązków podatkowych. Aby zawrzeć umowę należy uzyskać pozytywną ocenę ze wstępnego audytu podatkowego, jednak w ciągu najbliższych trzech lat, programem tym ma być objętych tylko 20 podmiotów.

Umowa polega za zaangażowaniu podatnika w bieżącą kontrolę własnych rozliczeń oraz uwzględnieniu przez fiskus indywidualnych potrzeb i oczekiwań podatnika.

Współpraca opierać się ma na trzech kluczowych zasadach:

  • wzajemne zaufanie - obie strony będą postępowały zgodnie z ustalonymi regułami,
  • transparentność - gotowość do ujawnienia przez podatnika administracji skarbowej informacji istotnych dla opodatkowania, wskazania zagadnień podatkowych trudnych do rozstrzygnięcia we własnym zakresie oraz zidentyfikowania ryzyka podatkowego. Fiskus natomiast będzie informować podatnika o przesłankach wdrażania czynności nadzorczych,
  • wzajemne zrozumienie - obie strony świadomie współdziałają we wspólnym interesie, jakim jest prawidłowe realizowanie obowiązków podatkowych.

Umowy o współdziałanie mogą zawierać największe podmioty - wartość przychodu z zeznania CIT w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o zawarcie umowy (art. 20s § 3 Ordynacji podatkowej)

W ciągu najbliższych 3 lat Szef KAS może ograniczyć do 20 liczbę podmiotów, z którymi zostanie podpisana umowa o współdziałanie, z uwagi na moliwości fiskusa w zakresie sprawnego i terminowego wykonywania zadań przez administrację skarbową. O zawarciu umowy decyduje znaczenie gospodarcze i społeczne danego podatnka, zróżnicowanie pod względem prowadzonej działalności gospodarczej oraz kolejność wpływu wniosków.