Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta podatku należnego - ulga na złe długi

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 865

Podatnik nie jest uprawniony do skorzystania z „ulgi na złe długi”, bowiem jego kontahent, na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, był wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 22 kwietnia 2020 roku, nr 0111-KDIB3-1.4012.58.2020.1.WN.

Sytuacja Podatnika

Podatnik w dniu 6 lutego 2017 r. podpisał umowę na wykonanie usługi pozyskania i rozliczenia dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W dniu podpisania umowy i wystawienia faktury z 30 października 2018 r. kontrahent – Spóka z o.o. była czynnym podatnikiem VAT. Podatnik wykonał usługi określone w umowie i wystawił 30 października 2018 r. fakturę VAT, powiększoną o podatek VAT z terminem płatności na 13 listopada 2018 r. Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się kwartalnie składając deklaracje VAT-7K. Faktura została rozliczona w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2018 roku.
W dniu 8 kwietnia 2019 r. Spółka została z urzędu wykreślona z rejestru czynnych podatników VAT, gdyż przez poprzednie 6 miesięcy składała deklaracje VAT, w których nie wykazała sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia. Wykreślenie kontrahenta z rejestru VAT nastąpiło na kilka dni przed złożeniem deklaracji podatkowej uwzględniającej korektę podatku VAT w związku z nieściągalnością wierzytelności.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1 ustawy).
W myśl art. 89a ust. 2 pkt 3a ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki: na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1 wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.
Dyrektor uznał, że w odniesieniu do faktury dokumentującej wykonaną usługę nie zostaje spełniony warunek wymieniony w art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy, kwalifikujący do dokonania korekty podatku należnego w trybie przewidzianym w art. 89a ust. 1 ustawy. Na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, Dłużnik był wykreślony (w dniu 8 kwietnia 2019 r.) z rejestru czynnych podatników VAT. Dlatego Podatnik nie jest uprawniony do skorzystania z wynikającej z art. 89a ust. 1 ustawy instytucji tzw. „ulgi na złe długi”.

Podstawa prawna: art.89a ust.1 i ust.2 pkt 3a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.