Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy firma powinna rozliczyć VAT od wystawianych kuponów rabatowych? Kupony te są wydawane w formie elektronicznej jako kod i uprawniają klientów do zakupu towarów w sklepie internetowym z 15% rabatem.

Odpowiedź
W świetle nowych regulacji ustawowych, obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku, takie kupony rabatowe nie są uważane za bony podlegające opodatkowaniu VAT na mocy art. 2 pkt 41-45 w związku z art. 8a i 8b ustawy o VAT.  

Uzasadnienie
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują ustawowe definicje bonu, bonu jednego przeznaczenia, bonu różnego przeznaczenia, emisji bonu oraz transferu bonu (art. 2 pkt 41-45 ustawy o podatku od towarów i usług). Nowy rozdział 2a ustawy, składający się z art. 8a i 8b, reguluje kwestie opodatkowania w przypadku stosowania bonów.
  
Bon ma zazwyczaj określony cel handlowy lub promocyjny, taki jak stymulowanie sprzedaży określonych towarów lub usług i/lub ułatwianie płatności za takie towary lub usługi. W ten sposób można rozwijać rynek dla określonych towarów lub usług, budować lojalność klientów lub ułatwiać proces dokonywania płatności. Konsumentom oferuje się bony zwykle w drodze zakupu, choć niektórzy oferenci towarów lub usług mogą oferować darmowe bony. 

Zgodnie z definicją z art. 2 pkt 41 ustawy o VAT, bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu. 

Jak wynika z uzasadnienia do przedmiotowej nowelizacji ustawy, tak skonstruowana definicja bonu na towary lub usługi ma m.in. na celu odróżnienie bonu od instrumentu płatniczego. Jest to istotne, gdyż dla każdego z tych instrumentów przewidziano inne opodatkowanie podatkiem VAT. 

W świetle tej definicji nie uznaje się za bony na towary lub usługi bony (w tym kupony) dające posiadaczowi prawo do zniżki przy zakupie towarów lub usług, ale niedające mu prawa do otrzymania takich towarów lub usług. A takim właśnie rodzajem „bonu” jest kupon rabatowy, uprawniający do zakupów z określoną zniżką, jednak nie do otrzymania towaru lub usługi. Zniżki oferowane w ramach kuponów rabatowych nie stanowią części świadczenia wzajemnego za określone towary lub usługi, dają jedynie prawo do wykonania świadczenia w niższej kwocie, zatem kupony te nie podlegają opodatkowaniu VAT. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: brak


Podstawa prawna: art. 2 pkt 41-45, art. 8a i 8b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2433)