Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Kursy z matematyki, zajęć z oprogramowania / zajęć komputerowych oraz zajęć artystycznych (np. kursów fotograficznych) nie będą objęte zwolnieniem przewidzianym w art.43 ust. 1 pkt 26 lit. a), gdyż niespełniona pozostaje przesłanka podmiotowa - Osoba nie jest jednostką objętą systemem oświaty w zakresie tych usług. Osoba świadcząc usługi w zakresie zajęć pozalekcyjnych z matematyki osobiście na rzecz uczniów nie spełnia także przesłanki podmiotowej z art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy, bowiem nie jest nauczycielem
- osobą posiadającą wykształcenie kierunkowe. Zwolnieniem od podatku z art.43 ust. 1 pkt 27 nie będą objęte zajęcia z matematyki w zakresie, w jakim zajęcia prowadzone są przez zatrudnionego pracownika, bowiem pracownika nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć. Zwolnieniem z art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy nie będą również objęte planowane zajęcia komputerowe, zajęcia z programowania (dla dzieci, młodzieży i seniorów) oraz zajęcia artystyczne (np. kurs podstaw fotografii), bowiem zajęcia te mają charakter hobbystyczny i są opodatkowane 23% stawką VAT. Organizowanie półkoloni dla dzieci klas 2-6 bez usługi noclegu ale z wyżywieniem (catering) oraz zajęciami, zarówno tymi prowadzonymi w szkółce jak i przez firmy zewnętrzne, oraz wyjściami np. do kina czy parku trampolin
- w sytuacji, gdy Osoba spełnia wymagania przewidziane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (tj. podlega nadzorowi i kontroli właściwego kuratora oświaty)
- mogą korzystać ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 16 stycznia 2020 roku 0114-KDIP4.4012.697.2019.2.MP.

Sytuacja Podatnika

Osoba fizyczna ma wyższe wykształcenie, uzyskała tytuł mgr inż. informatyka oraz mgr zarządzania ze specjalnością zarządzanie przedsiębiorstwem. Obecnie rozpoczęła studia magisterskie na psychologii. W roku 2002 ukończyła studia pedagogiczne, uzyskując kwalifikacje nauczycielskie (zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 10 października 1991 r. - Dz. U. Nr 98, poz. 433).
Osoba ta prowadzi szkółkę matematyczną. Oferuje w niej głównie kursy semestralne dla klas 8 szkoły podstawowej, podczas których opracowywany jest materiał, który dzieci (młodzież) mają aktualnie w szkole. Kursy obejmują materiał nauczania dla danej klasy, zgodnie z programem nauczania danej szkoły. Osoba ta prowadzi także kursy przygotowujące do egzaminów 8-klasisty oraz kółka matematyczne – przygotowujące do konkursów. Ma także w ofercie zajęcia indywidualne. Pozostałe odbywają się w grupach 2-4 osobowych.
Osoba ta planuje zatrudnić w szkółce osobę prowadzącą zajęcia z matematyki lub/i programowania dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Planuje również rozpocząć dodatkowe zajęcia z programowania dla dzieci, młodzieży 
i seniorów. Planuje inne zajęcia artystyczne – np. kurs podstaw fotografii dla dzieci.
Ponado, osoba ta, w okresie ferii zimowych i wakacji planuje półkolonie dla dzieci klas 2-6 bez usługi noclegu ale z wyżywieniem (catering) oraz zajęciami, zarówno tymi prowadzonymi w szkółce jak i przez firmy zewnętrzne, oraz wyjściami np. do kina czy parku trampolin. Planowane półkolonie będą wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, będą zgłaszane do kuratorium. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane:
a.    w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, 
w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290 i 1669),
b.    przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.
Zgodnie z art.43 ust. 17 ustawy o VAT, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy,  o VAT się od podatku usługi świadczone przez:

  • jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,
  • uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy, zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.
W myśl art.43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. 
Dyrektor uznał, że dostarczane kursy z matematyki, zajęć z oprogramowania / zajęć komputerowych oraz zajęć artystycznych (np. kursów fotograficznych) nie będą objęte zwolnieniem przewidzianym w art.43 ust. 1 pkt 26 lit. a), gdyż niespełniona pozostaje przesłanka podmiotowa wymieniona w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy - Osoba nie jest jednostką objętą systemem oświaty w zakresie usług. Usługi kształcenia, które nie są przedmiotem działania podmiotu jako jednostki objętej systemem oświaty, nie korzystają ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.
Dyrektor uznał, że nie zostaną również spełnione przesłanki warunkujące prawo do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art.43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, ponieważ z przedstawionych okoliczności sprawy nie wynika, aby Osoba świadczyła usługi nauczania języków obcych.
Osoba świadcząc usługi w zakresie ww. zajęć pozalekcyjnych z matematyki osobiście na rzecz uczniów nie spełnia także przesłanki podmiotowej z art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy. Pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć osobę, która posiada i przekazuje wiedzę i umiejętności. Przy czym, nie musi to być nauczyciel w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, ale np. osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe matematyczne i udziela korepetycji z matematyki). „Nauczyciel” powinien zatem legitymować się wiedzą, kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania (czy to publicznym, czy prywatnym) np. zgodnie z Prawem Oświatowym, Prawem o szkolnictwie Wyższym. W konsekwencji, realizowane przez Osobę (nie posiadającą wykształcenia matematycznego) kursy z matematyki dla uczniów klas 2-8 , obejmujące materiał nauczania danej szkoły, nie będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.
Zwolnieniem od podatku przewidzianym w art.43 ust. 1 pkt 27 nie będą objęte także zajęcia z matematyki w zakresie, w jakim zajęcia prowadzone są przez zatrudnionego pracownika. W tej sytuacji pracownika nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć, tj. z nabywcami tych usług, lecz z Osobą, jako zatrudniającym. Pracownik ten działa w charakterze podwykonawcy, nie wykonuje tych czynności bezpośrednio na rzecz osób będących ich adresatami. W konsekwencji, zajęcia z matematyki prowadzone przez zatrudnioną osobę (niezależnie od tego, czy będzie to nauczyciel czy inna osoba np. student) opodatkowane będą 23% stawką VAT.
Zwolnieniem z art.43 ust. 1 pkt 27 ustawy nie będą również objęte planowane zajęcia komputerowe, zajęcia z programowania (dla dzieci, młodzieży i seniorów) oraz zajęcia artystyczne (np. kurs podstaw fotografii). Zwolnienie to odnosi się do usług nauczania, które obejmują materiał dydaktyczny realizowany przez te przedszkola, szkoły lub uczelnie wyższe. Tymczasem, wymienione wyżej zajęcia (kursy) mają charakter hobbystyczny, rozszerzający program szkolny. Dlatego zajęcia te opodatkowane będą 23% stawką VAT.
W odniesieniu do półkoloni dla dzieci klas 2-6 bez usługi noclegu ale z wyżywieniem (catering) oraz zajęciami, zarówno tymi prowadzonymi w szkółce jak i przez firmy zewnętrzne, oraz wyjściami np. do kina czy parku trampolin - w sytuacji, gdy Osoba spełnia wymagania przewidziane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (tj. podlega nadzorowi i kontroli właściwego kuratora oświaty), to świadczone usługi polegające na organizacji półkolonii dla dzieci klas 2-6, w oparciu o ww. rozporządzenie będą mogły korzystać ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 
pkt 24 lit. a) ustawy o VAT. Ponadto, z uwagi na fakt, że w odniesieniu do usług ściśle związanych z usługą półkolonii w szczególności wyżywienia i zapewnienia biletów wstępu na wymienione atrakcje nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 17 ustawy, wyłączające zwolnienie od podatku, to ww. usługi ściśle związane z usługą w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, również mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy.

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 24 lit. a, pkt 26 lit.a, pkt 27, pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług