Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

July 2, 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Możliwość odliczenia VAT od zakupu usługi cateringu przez hotel i hostel do dalszej odsprzedaży

0 1284

Spółka prowadzi hotel oraz hostel. Są to działalności dwu i jednogwiazdkowe, gdzie oferuje się tylko śniadanie, które wliczone jest w cenę noclegu. W hotelu jest jeszcze kuchnia, która przygotowuje śniadania, natomiast w hostelu śniadania są zamawiane w firmie cateringowej. Ze względu na propozycję firmy cateringowej obniżki ceny przy zwiększeniu zamówienia, rozważa się zamknięcie kuchni w hotelu. Jakie są skutki na gruncie VAT zakupu usług cateringowych dla klientów hotelu i hostelu?

Odpowiedź
Spółka, prowadząc hotel i hostel, ma prawo odliczyć podatek naliczony od usługi cateringowej w postaci śniadania dla klientów. Innymi słowy, możliwa jest odsprzedaż tej usługi klientom hotelu i hostelu z uwzględnieniem podatku należnego (od sprzedaży), przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego z faktur dokumentujących dostawę śniadań.  

Uzasadnienie
Czynni podatnicy VAT zajmujący się prowadzeniem działalności hotelowej czy hostelowej mają wątpliwości dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie usługi dostawy cateringu. Problem tkwi bowiem w treści art.88 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług: Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: … usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem: … nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Przepis ten, dość jasny w wykładni literalnej, wskazuje, że jeżeli czynny podatnik VAT zakupi usługę gastronomiczną lub noclegową, to nie ma prawa z faktury dokumentującej taką transakcję odliczyć podatku naliczonego. Na tle tego przepisu może powstać pytanie, jak należy zdefiniować usługę gastronomiczną i czy występuje jakaś różnica z usługą cateringu. W omawianym przypadku mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której hotel i hostel nabywa i będzie nabywał usługi cateringu i następnie koszt tego śniadania będzie doliczał do ceny usługi hotelowej i hostelowej oraz wykazywał sprzedaż takiej usługi na fakturze lub paragonie. 

Zgodnie z treścią art.6 ust.1 i 2 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 77 s. 1) wskazuje się następujące definicje (nie wykazane w polskiej ustawie VAT): 

  1. Usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy.
  2. Za usługi cateringowe i restauracyjne w rozumieniu ust. 1 nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.

    Takie rozumienie usług cateringowych i gastronomicznych jest w pełni stosowane w orzecznictwie TSUE, np. wyrok w sprawie C-231/94 Faalborg-Gelting. Zauważyć należy zatem, iż cechą rozróżniającą usługę gastronomiczną od cateringowej jest świadczenie tych pierwszych usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe są świadczone poza lokalem usługodawcy. 

Przykład 
Hotel i hostel podpisał roczną umowę na świadczenie usług cateringowych, gdzie firma cateringowa zobowiązana jest przez 365 dni w roku dostarczać na godzinę 5.00 śniadania wraz z zimnymi i ciepłymi napojami. Śniadania będą dowożone do lokali hotelowych i tam udostępniane z różnych naczyń zamkniętych (wraz 
z podgrzewaniem). W takim przypadku mamy do czynienia z klasyczną usługą cateringową. Z faktury dokumentującej taką usługę spółka może odliczyć w całości VAT (zgodnie z art.86 ust.1 u.p.t.u.) i jednocześnie wartość usługi cateringowej wliczyć wraz z VAT do ceny usługi (refakturowanie). 

Taki sposób zapewnienia śniadania klientom hotelowym i hostelowym wyłącza zastosowanie art.88 ust.1 pkt 4 u.p.t.u. Jednocześnie istnieje możliwość refakturowania tej usługi na nabywców usług hotelowych i hostelowych. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) sprzedaż opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny, stawką 8% odpowiednio w poz. 17 i 18


Podstawa prawna: art.86 ust.1 oraz art.88 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT.