Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 831

Podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaży usług wynajmu krótkoterminowego, za które zapłata dokonywana jest na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej nie będzie zwolniona sprzedaż usług najmu krótkoterminowego w przypadku, gdy płatność będzie dokonana na miejscu gotówką oraz gdy dojdzie do zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej przy użyciu terminala.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 kwietnia 2020 roku, nr 0112-KDIL3.4012.30.2020.3.LS.

Sytuacja Podatnika

Podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na krótkoterminowym wynajmowaniu klientom lokali, których jest właścicielem, bądź których sam jest najemcą na podstawie długoterminowych umów najmu. Świadczone usługi obejmują udostępnienie kompletnie wyposażonego lokalu, umożliwienie noclegu, pobytu, przygotowania przez klientów i spożywania posiłków, oraz minimalny zakres usług towarzyszących (sprzątanie po wizycie itp.). Podatnik pozyskuje zlecenia (rezerwacje) zarówno poprzez własną stronę internetową, pozwalającą klientom na zarezerwowanie danego apartamentu, jak i dzięki pośrednictwu wyspecjalizowanych portali internetowych takich jak X, Y, A, B, C lub podobnych. 
Za świadczone usługi zakwaterowania prowadzone z wykorzystaniem własnej strony internetowej oraz portali internetowych X, Y, A, B, C lub podobnych, Podatnik otrzymuje zapłatę w następującej formie:
a. na konto operatora danego portalu, który przekazuje zbiorcze kwoty na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
b. za pomocą kart kredytowych – są to zwykłe karty kredytowe, bądź tzw. karty wirtualne (tworzone elektronicznie przez operatora portalu w celu ochrony niektórych danych karty). W obu przypadkach klient płaci, obciążając swoją kartę kredytową –swój rachunek kredytowy w banku,
c. przelewem tradycyjnym na rachunek bankowy Podatnika,
d. za pośrednictwem operatora płatności elektronicznych.

Z powyższych okoliczności wynika, że Podatnik będzie posiadał dowody umożliwiające zidentyfikowanie transakcji, których dotyczy zapłata, a ponieważ płatności za świadczone przez  Podatnika usługi będą dokonywane w całości przelewem bankowym na konto Podatnika, to zostaną spełnione przesłanki pozwalające uznać, że płatności zostaną dokonane za pośrednictwem banku.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących 
Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z zapisem § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W poz. 37 załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma 
w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Jednocześnie w § 4 ust 1 rozporządzenia został wymieniony katalog produktów i usług, do których nie stosuje się zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania wskazanych w § 2 i § 3 rozporządzenia.
Dyrektor uznał, że Podatnik będzie mógł na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w stosunku do usług wynajmu krótkoterminowego, za które zapłata dokonywana jest na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zatem , nie będzie miał Podatnik nie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z tytułu świadczonych usług „najmu krótkoterminowego” przy pomocy kasy rejestrującej.
Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej nie będzie natomiast zwolniona sprzedaż usług najmu krótkoterminowego w przypadku, gdy płatność będzie dokonana na miejscu gotówką oraz gdy dojdzie do zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej przy użyciu terminala. Takie płatności nie spełniają warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają kryteria płatności gotówkowych. Tym samym sprzedaż usług zakwaterowania, za które klient ureguluje należność gotówką lub kartą płatniczą z użyciem terminala, będzie podlegała obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna: art.111 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług,  § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.