Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ

July 2, 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Obowiązki dokumentacyjne w przypadku zapłaty zaliczki i rezygnacji z zakupu

0 1542

Klient opłacił fakturę proformę poprzez wpłatę na konto bankowe firmowe, pobrał towar z magazynu, obejrzał na miejscu i następnie zrezygnował z zakupu i oddał towar, dostanie zwrot gotówki na konto z którego zapłacił. Czy w takiej sytuacji jest potrzeba wystawiania faktury VAT i następnie korekty do tej faktury? Dodatkowo Klient zostanie obciążony kosztami wydania/przyjęcia z/do magazynu (było to uzgodnione w umowie). Jak to udokumentować, tylko FV na „koszty magazynowe”?

ODPOWIEDŹ
W przedstawionej sytuacji nie doszło do dostawy towaru. Natomiast wpłata zaliczki rodzi skutek obowiązku podatkowego i powinna być udokumentowana fakturą. Obciążenie kontrahenta kosztami wydania z/do magazynu winno być  udokumentowane notą obciążeniową.

UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, przy dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą faktycznego dokonania dostawy towarów. Przy czym dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Otrzymanie przez sprzedającego całości lub części zapłaty, przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, rodzi powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części należnej kwoty. Otrzymanie zaliczki, która rodzi obowiązek podatkowy, powinno zostać udokumentowane fakturą, którą  należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

W opisanej w pytaniu sytuacji, należy zaznaczyć, że nie doszło do dostawy towaru. Nabywca po obejrzeniu towaru, zrezygnował z zakupu.

Dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT oznacza faktyczne dysponowanie towarem. Czynność wydania z magazynu nie rodzi skutków podatkowych i nie powinna być udokumentowana fakturą sprzedaży. Natomiast wpłata zaliczki powinna być opodatkowana z chwilą  jej otrzymania. Otrzymanie zaliczki, rodzi obowiązek podatkowy i powinno zostać udokumentowane fakturą, natomiast z chwilą rezygnacji klienta z zakupu sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą otrzymanie tej zaliczki.

Odnośnie obciążenia klienta kosztami wydania towaru z/do magazynu, czynności tej nie można zaliczyć do dostawy towaru, czy świadczenia usługi w świetle przepisów ustawy o podatku VAT.

W obrocie gospodarczym często spotykaną praktyką jest zwrot poniesionych kosztów, który pozostaje poza zakresem podatku VAT i wymaga potwierdzenia dokumentem innym niż faktura (z reguły notą księgową). Nota księgowa jest dokumentem rozliczeniowym, który nie dotyczy sprzedaży czy świadczenia usług potwierdzanych przez wystawienie faktur.

Reasumując, Czytelnik nie powinien dokumentować fakturą wydania towaru z magazynu, natomiast powinien wystawić fakturę korygującą do faktury dokumentującej przyjęcie zaliczki. Obciążenie kontrahenta kosztami dodatkowymi ustalonymi w umowie winno być  udokumentowane notą obciążeniową.
 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Zaliczka - w deklaracji VAT-7(19) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania, w poz. 18 podatek należny, opodatkowane stawką 23 % należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania, w poz. 20 podatek należny. Obciążenie kosztami – brak.


Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.1, art. 19a ust 1, art.19a ust.8, art.106b ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.