Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy od faktury za opłatę z tytułu wezwania do zapłaty lub monit, otrzymaną od firmy leasingowej można odliczyć 50% podatku w przypadku, gdy jest to samochód osobowy wykorzystywany w użytku mieszanym?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź 
Czytelnik ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z faktur dokumentujących dodatkowe opłaty, towarzyszące leasingowi. 

Uzasadnienie
Przepis art. 29a ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. A zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy do podstawy opodatkowania wlicza się podatki, cła i inne należności o podobnym charakterze, jak również koszty dodatkowe pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Przykładowe to prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia. Koszty dodatkowe – nawet jeśli są odrębnie pobierane (odrębnie rozliczane) – wchodzą do podstawy opodatkowania dla czynności podstawowej i powinny być łącznie z nią opodatkowane. Zatem, jako podstawę opodatkowania leasingu należy przyjąć wszelkie pobierane opłaty, w tym opłaty leasingowe, opłaty za świadczenia dodatkowe (o ile umowa przewiduje takie świadczenia) oraz prowizje i opłaty manipulacyjne pobierane zgodnie z tabelą opłat i prowizji.
                                                
Przy czym należy pamiętać, że jeśli opłaty mają charakter kary umownej to nie są opodatkowane. Zatem skoro „opłaty towarzyszące” leasingowi są czynnościami opodatkowanymi oraz mają związek z wykonywaną działalnością gospodarczą podmiotu ponoszącego te opłaty, to Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. W przypadku samochodów używanych do działalności mieszanej –  odliczenie wynosi 50% VAT naliczonego. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w poz. 43 wartość netto i w poz. 44 podatek naliczony, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45  wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.


Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, 29a ust. 6, art. 86 ust. 1 i art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.