Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odpłatne powstrzymanie się od żądania usunięcia wad oraz zwolnienia z odpowiedzialności gwarancyjnej

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 986

Odpłatne powstrzymanie się od żądania usunięcia wad oraz zwolnienie Spółki z odpowiedzialności gwarancyjnej, wynikające z Porozumienia, będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług przez Podatnika. Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Podatnika dokumentującej ww. Świadczenie, bowiem Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, a nabyta przez niego usługa w postaci powstrzymania się od żądania napraw budynków oraz zwolnienia z odpowiedzialności gwarancyjnej ma związek z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 października 2020 roku, nr0114-KDIP1-3.4012.439.2020.2.JG. 

Sytuacja Podatnika

Kupujący oraz Sprzedający są spółkami z siedzibą w Polsce oraz są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. W 2011 roku Strony zawarły umowę o roboty budowlane, na podstawie której Spółka  jako Generalny Wykonawca wybudował w Warszawie na rzecz Podatnika kompleks budynków biurowych. Spółka udzieliła Podatnikowi gwarancji umownej na wykonane budynki. W związku z wykryciem przez Podatnika w wybudowanych przez Spółkę budynkach wad Podatnik, stosownie do postanowień Umowy o roboty budowlane, wezwał Spółkę w ramach ciążącej na nim odpowiedzialności gwarancyjnej do naprawy zaistniałych wad. 
W wyniku toczących się między Stronami rozmów dotyczących sposobu usunięcia powstałych wad ustalono, że rozwiązaniem optymalnym dla obu Stron będzie zaniechanie usuwania wad budynków według metody zaproponowanej przez Spółkę i przeprowadzenie napraw przez Podatnika we własnym zakresie. W związku z powyższym zgodnie ze wspólnym interesem Stron Podatnik i Spółka planują zawrzeć Porozumienie w sprawie odpowiedzialności gwarancyjnej, zgodnie z którym Podatnik zobowiązuje się do trwałego powstrzymania się od żądania od Spółki usunięcia wad budynków i w zakresie tychże wad zwolni Spółkę z odpowiedzialności gwarancyjnej wynikającej z Umowy o roboty budowlane, w zamian za co Spółka na podstawie wystawionej mu faktury zapłaci Podatnikowi określoną kwotę pieniężną powiększoną o należny podatek VAT. 

Stanowisko Dyrektora

1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Dyrektor uznał, że odpłatne powstrzymanie się od żądania usunięcia wad oraz zwolnienie Zainteresowanego z odpowiedzialności gwarancyjnej, wynikające z Porozumienia, będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług przez Podatnika. 
2. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. 
Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Podatnika dokumentującej świadczenie polegające na powstrzymaniu się od żądania od Spółki napraw budynków oraz zwolnienie Spółki z wykonania napraw gwarancyjnych. Wynika to z faktu, że Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, a nabyta przez niego usługa w postaci powstrzymania się od żądania napraw budynków oraz zwolnienia z odpowiedzialności gwarancyjnej ma związek z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych. 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust.1, art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.