Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka, która odsprzedaje usługi klubu sportowego, sama otrzymuje i wyświadcza te usługi opodatkowane 8% stawką VAT, to Spółka przy ich odsprzedaży powinna zastosować również stawkę 8%. Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży „wejściówek” uprawniających do skorzystania z usług Klubu powstaje z chwilą ich wydania, tj. z chwilą wygenerowania „wejściówek” przez system. Spółka, nabyte od Klubu świadczenia, będzie wykorzystywała do czynności opodatkowanych VAT, dlatego Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku z tytułu nabywanej od Klubu usługi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 listopada 2019 roku, nr 0115-KDIT1-1.4012.499.2019.3.MN.

Sytuacja Podatnika

Spółka stworzyła aplikację przeznaczoną do zarządzania klubem i integracji klubów („Klub”) z klubowiczami i trenerami oraz nabywania usług oraz potwierdzania nabycia usługi przez klienta końcowego - Użtkownika. Obecnie rozważa wprowadzenie nowego modelu rozliczania płatności z Klubem. Rozliczenia wynikające z realizacji Umowy Licencyjnej następować będą z upływem okresu rozliczeniowego (na koniec miesiąca, ostatniego dnia) na podstawie wygenerowanych przez Aplikację faktur. Zgodnie z nowym brzmieniem Umowy:

  1. Klub przyjmuje do wiadomości, że Użytkownicy rozliczają się z korzystania z zajęć sportowych za pośrednictwem Aplikacji w pierwszej kolejności ze Spółką;
  2. termin płatności faktury wynosi 7 dni;
  3. w związku z korzystaniem z Aplikacji, Spółka w ramach realizacji Umowy Licencyjnej będzie resellerem usług Klubu na następujących warunkach:
    a. Klub wyraża zgodę na pobieranie przez Spółkę 100% płatności od Użytkowników,
    b. na koniec miesiąca generowany jest za pośrednictwem Aplikacji raport podsumowujący wejścia do Klubu,
    c. Spółce przysługuje 20% wynagrodzenia za usługi wykorzystane przez     Użytkowników w     ramach Klubu, co oznacza, iż w danym Okresie rozliczeniowym Klub otrzymuje 80% należności uiszczonych przez Użytkownika.

Spółka dokonuje nabycia i sprzedaży usług Klubu w postaci:

  • PPE (Pay Per Entry) – możliwość korzystania z obiektów Klubów w formie jednorazowej „wejściówki” na określone co do daty i godziny zajęcia oferowane przez poszczególne Kluby widoczne w panelu Użytkownika;
  • PPE - Open (Pay Per Entry - Open) – możliwość korzystania z obiektów Klubów w formie jednorazowej „wejściówki” na strefę OPEN oferowane przez poszczególne Kluby widoczne w panelu Użytkownika ważne w okresie 30 dni od daty wykupienia.

Sprzedaż ww. „wejściówek” uprawniających nabywcę do skorzystania z konkretnych usług Klubu dokonywana jest przy pomocy aplikacji, przy czym, w każdym przypadku zapłata następuje już w momencie nabycia przez konsumenta konkretnego świadczenia (konkretnej „wejściówki”).
Potwierdzenie zakupu usługi będzie dokumentem potwierdzającym uprawnienie (możliwość) do skorzystania z określonej usługi. Będzie znakiem legitymacyjnym potwierdzającym, że nabywca posiada uprawnienie do skorzystania z usługi oferowanej przez Klub. Nabyta „wejściówka” będzie dokumentem stwierdzającym istnienie określonego stosunku prawnego.

Stanowisko Dyrektora

1.  Stawka VAT
W świetle art.8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku, gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zatem, sprzedaż „wejściówek” realizowana przez Spółkę na rzecz Użytkowników w imieniu własnym podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. 
W myśl art. 146aa pkt 2 ustawy o VAT – w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.
Konsekwencją uznania podatnika biorącego udział w odsprzedaży usługi za świadczącego, jest, co do zasady, opodatkowanie danej usługi z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT dla tej usługi. Zatem, skoro będące przedmiotem odsprzedaży usługi Klubu w postaci będą – jak wynika z opisu sprawy – opodatkowane wg 8% stawki (usługi związane z działalnością obiektów sportowych wymienione w poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy), to Spółka przy ich odsprzedaży powinna zastosować również stawkę 8%.

2.  Moment powstania obowiązku podatkowego dla czynności sprzedaży usługi Klubu
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (...).
Dyrektor stwierdził, że w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu sprzedaży „wejściówek” uprawniających do skorzystania z usług Klubu powstaje z chwilą ich wydania, tj. z chwilą wygenerowania „wejściówek” przez system, na zasadach ogólnych wynikających z art.19a ust. 1 ustawy o VAT. Skoro bowiem przedmiotem nabycia i dalszej odsprzedaży są „wejściówki” uprawniające do uczestniczenia na określone co do daty i godziny zajęcia oferowane przez poszczególne Kluby lub do wejścia na strefę OPEN oferowane przez poszczególne Kluby ważne w okresie 30 dni od daty wykupienia, to uznać należy, że z chwilą ich sprzedaży następuje wykonanie usługi, i z tym dniem podstanie obowiązek podatkowy.

3.  Prawo do odliczenia podatku z faktury VAT wystawionej przez Klub na rzecz Spółki 
Zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Dyrektor uznał, że z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie Spółka nabyte od Klubu świadczenia będzie wykorzystywała do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to Podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanej od Klubu usługi – „wejściówek”, pod warunkiem niezaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ustawy (przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego). 

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2a,  art.19a ust. 1, art.86 ust. 1, art. 146aa pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług