Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opłata inicjalna za wynagrodzenie za świadczenie usług w Polsce i prawo do odliczenia

Artykuły | August 31, 2020 | DODATEK NR 8
0 916

Opłata inicjalna (zapłata za przygotowanie realizacji kontraktu na produkcję i dostawę i jego przyznanie) realizowana przez Spółkę z siedzibą w Wielkiej Brytanii na rzecz polskiej spółki akcyjnej, stanowi odpłatne świadczenie usług w Polsce, objęte polskim podatkiem VAT. W konsekwencji, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego od nabycia usługi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 17 sierpnia 2020 roku 0114-KDIP1-1.4012.266.2020.2.KOM.

Sytuacja Podatnika

Spółka kapitałowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. Główna działalność gospodarcza Spółki realizowana jest w i z Wielkiej Brytanii. 
Spółka jest stroną kontraktu produkcyjnego zawartego z polską spółką z o.o., zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym (sp. z o.o.). Na podstawie tego kontraktu (oraz poszczególnych zleceń do tego kontraktu) sp. z o.o. podejmuje się realizacji produkcji określonych towarów, zgodnie z wytycznymi Spółki. Towar jest wysyłany z magazynu sp. z o.o. (zlokalizowanego w Polsce), jako towar nabyty przez Spółkę, do jego klientów, którymi są podmioty niepowiązane (odbierające towar w Polsce lub za granicą).
Spółka posiada rachunek bankowy w Polsce. Ten rachunek jest wykorzystywany m.in. do częściowego rozliczania dostaw towarów.
Powyższa sytuacja może kreować stałe miejsce prowadzenia działalności dla VAT w Polsce dla Spółki. 
Spółka wzięła udział w postępowaniu zakupowym (przetargu) organizowanym przez polską spółkę akcyjną (S.A.) zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji samochodów osobowych w fabryce w Polsce. Przedmiotem tego postępowania była produkcja i dostarczenie do S.A. określonej liczby komponentów do produkcji samochodów 
w ustalonym, kilkuletnim okresie.
Spółka wygrała to postępowanie zakupowe. Umowa (kontrakt) została zawarta przez Spółkę jako podmiot brytyjski i podpisana w Wielkiej Brytanii (faktury sprzedażowe będą wystawiane przez Spółkę z polskim numerem VAT z uwagi na podleganie tych dostaw opodatkowaniu VAT w Polsce).
Produkcję (…), które mają być dostarczane do S.A., Spółka zleci do sp. z o.o., która wykona odpowiednie czynności produkcyjne, a następnie odsprzeda wyprodukowany w Polsce towar do Spółki, która dostarczy go do S.A. Towar będzie transportowany do S.A. (fabryka w Polsce) bezpośrednio z zakładu produkcyjnego sp. z o.o. w Polsce. Zarówno sprzedaż towarów (...) przez sp. z o.o., jak i późniejsza odsprzedaż tych towarów do S.A. będą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce.
Jednym z warunków przyznania kontraktu na produkcję i dostawę do S.A., było zobowiązanie do wypłaty na rzecz S.A. jednorazowej premii z tytułu przyznania nowego biznesu, tzw. opłaty inicjalnej. Wysokość tej opłaty jest określona kwotowo i została ustalona na bazie przewidywanej wartości kontraktu.
Spółka ma wypłacić S.A. opłatę inicjalną na podstawie faktury VAT wystawionej przez S.A. na rzecz Spółki (działającego pod polskim numerem VAT), na której zostanie naliczony polski VAT. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Dyrektor uznał, że działania S.A. na rzecz Spółki, za które wypłacana jest opłata inicjalna, tj. zapłata za przygotowanie realizacji kontraktu na produkcję i dostawę i jego przyznanie, stanowią odpłatne świadczenie usług. W konsekwencji stanowią czynność objętą podatkiem VAT. S.A. świadczy na rzecz Spółki usługę, za którą wnoszona jest przez Spółkę opłata inicjalna, która powinna być opodatkowana na terytorium kraju zgodnie z art. 28b ust. 2 tj. w miejscu gdzie Spółka posiada stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w którym realizowany będzie kontrakt tj. w Polsce.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). 
Dyrektor uznał, że spełnione będą przesłanki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego - usługa nabywana przez Spółkę, będzie związana z czynnościami opodatkowanymi a Spółka jest zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Jednocześnie, przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu na podstawie art. 28b ust. 2 ustawy w Polsce, tj. w kraju, w którym Spółka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego jest świadczona przedmiotowa usługa. Tym samym, skoro Spółka (zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług), otrzyma fakturę z wykazanym podatkiem VAT, przy braku zaistnienia innych negatywnych przesłanek, Spółka na podstawie art. 86 ustawy będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego od nabycia usługi świadczonej przez S.A. 

Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od  towarów i usług