Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie wynajmu lokalu mieszkalnego na rzecz firmy

Artykuły | January 28, 2020 | DODATEK NR 6
0 949

Świadczona przez Podatnika usługa najmu lokalu mieszkalnego na rzecz podmiotu gospodarczego, ponieważ przedmiotem umowy najmu jest lokal mieszkalny, a jego najemca (Ffirma) wykorzystuje go wyłącznie na cele mieszkaniowe swoich pracowników - warunek wynajmu lokali wyłącznie na cele mieszkalne jest zawarty w umowie najmu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 22 stycznia 2020 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.811.2019.1.ASY

Sytuacja Podatnika

Osoba fizyczna zajmuje się najmem prywatnym - jest właścicielem nieruchomości, w której znajdują się lokale mieszkalne. Lokale te są wynajmowane na podstawie umów najmu przedsiębiorcom. Firmy udostępniają te lokale swoim pracownikom, wyłącznie w celach mieszkalnych (warunek ten jest zawarty w umowie najmu). Obecnie ze względu na obroty nieprzekraczające kwoty 200.000 zł rocznie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W miesiącu grudniu 2019 r. obroty te prawdopodobnie zostaną przekroczone.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy podatku.

Stanowisko Dyrektora

Umowa najmu jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wynajmującego, jak i najemcę – określone przepisami obowiązki.

Jak wynika z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 z późn. zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Z powyższego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie lokalu przez jego najemcę.
Na gruncie podatku od towarów i usług najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Usługa najmu nieruchomości korzysta ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, pod warunkiem łącznego spełnienia przesłanek co do podmiotu, przedmiotu i celu takiej umowy. Podatnik podatku VAT będzie mógł, zatem skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. usługi, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera między innymi postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych.
    
Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług