Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

July 2, 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Prawo do korekty deklaracji VAT-7 po zakończeniu działalności gospodarczej

0 1141

Urząd skarbowy wykreślił mnie z rejestru czynnego podatnika VAT ponieważ zaprzestałam prowadzenia działalności. Niemniej dopatrzyłam się w rozliczeniach, że błędnie rozliczyłam podatek VAT naliczony. Czy po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej mogę skorygować deklarację VAT-7?

Odpowiedź
Zdaniem Redakcji, po zakończeniu działalności gospodarczej, Czytelniczka może złożyć deklarację korygującą podatek od towarów i usług, w związku z błędnym rozliczeniem VAT za okres wykonywania działalności gospodarczej.

Uzasadnienie
Kwestię wykreślenia podatnika z rejestru czynnych podatników VAT reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie zaprzestania działalności stanowi dla naczelnika US podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Możliwość korekty podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowo określonych terminach, może to zrobić przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem, przed dokonaniem korekty należy obliczyć okres przedawnienia do skorygowania deklaracji.

Podatek VAT powstaje z mocy prawa, w trybie tzw. samoobliczenia. Przez deklaracje rozumie zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. W deklaracjach podatkowych VAT podatnik wykazuje wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu VAT. Konieczność korekty deklaracji VAT powstaje w każdym przypadku, gdy kwota odliczenia byłaby niższa lub wyższa od kwoty odliczenia przysługującego podatnikowi, a także gdy po wykazaniu odliczenia uległy zmianie czynniki determinujące prawo lub wielkość odliczenia.

Prawo do korygowania deklaracji podatkowych wynika z przepisów art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym artykułem, prawo do korekty uprzednio złożonej deklaracji przyznane jest podatnikom, płatnikom i inkasentom. Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony w pierwotnej deklaracji. Może dotyczyć każdej pozycji deklaracji, np.: określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w treści deklaracji (np.: adresu, nr NIP). Skorygowanie deklaracji polega na właściwym wypełnieniu deklaracji VAT z zaznaczeniem, że jest to korekta.
W tym miejscu należy podkreślić, że NSA w wyroku z dnia 6 marca 2019 r. sygn. akt I FSK 209/17 potwierdził stanowisko wcześniejszych orzeczeń Sądów Administracyjnych w sprawie uznania prawa podatnika, wykreślonego z rejestru podatników VAT, do weryfikacji rozliczeń podatku VAT i złożenia korekty deklaracji za okres, w którym prowadził działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 listopada 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 852/09) stwierdził, że „przy składaniu korekty deklaracji podatkowej VAT-7, w rozumieniu art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej, w której uzewnętrznia się samoobliczenie podatku, należy podmiotowi, który ją składa, przypisać taki status, jaki miał on w okresie, którego dotyczy korekta deklaracji. Skoro bowiem organ podatkowy ma możliwość wszczęcia wobec podmiotu - osoby fizycznej niebędącej już podatnikiem VAT kontrolę podatkową i postępowanie podatkowe, w wyniku czego może skutecznie, przed upływem terminu przedawnienia, doprowadzić do określenia wysokości podatku VAT w prawidłowej wysokości, a tym samym żądać od podatnika prawidłowego wykonania obowiązku podatkowego, to tym samym również podmiot - osoba fizyczna niebędąca już podatnikiem VAT - może złożyć korektę deklaracji podatkowej VAT-7, na mocy art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej.”

Podobne stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 28 maja 2014 roku, sygn. akt I SA/Gd 328/14. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 25 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 360/16 zauważył, że Przy składaniu korekty deklaracji należy przypisać podatnikowi taki status jaki miał w okresie, którego dotyczy korekta deklaracji. WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 328/14 zaznaczył, że wykreślenie z rejestru podatników czynnych VAT nie jest uzasadnieniem ani dla pozbawienia podmiotu będącego stroną prawa do złożenia korekty deklaracji 
VAT-7, ani dla odmawiania mu prawa do sporządzenia korekty faktury.

Należy także przywołać interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 22.02.2019 r. nr 0115-KDIT1-3.4012.3.2019.1.MS, w której stwierdzono, że zgodnie z ordynacją podatkową oraz ustawą o VAT prawo do składania deklaracji oraz korekt tych deklaracji mają, podmioty posiadające status podatnika VAT. W przypadku utraty statusu podatnika podatku VAT powyższe regulacje prawne nie przewidują możliwości składania korekty deklaracji, gdyż w momencie utraty statusu podatnika, traci on prawo do składania deklaracji i tym samym korekty deklaracji.

Podsumowując, Redakcja podziela stanowisko WSA w Gdańsku, w myśl którego wykreślenie z rejestru podatnika czynnego VAT nie pozbawia prawa do złożenia korekty deklaracji VAT-7 oraz nie pozbawia prawa do sporządzenia korekty faktury VAT za okres w którym była czynnym podatnikiem VAT. Zatem, osoba fizyczna niebędąca już podatnikiem VAT, może złożyć korektę deklaracji VAT za okres wykonywania działalności. Należy jednak pamiętać, że prawo do obniżenia podatku należnego  jest ograniczone w czasie, tj. tj. do pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7(19) - składając korektę deklaracji należy zaznaczyć „cel złożenia formularza” poz. 7 kwadrat 2 – korekta deklaracji– oraz wpisanie w deklaracji właściwych danych za dany okres rozliczeniowy


Podstawa prawna: art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku  Ordynacja podatkowa, art. 86 ust.13, art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług