Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT zachowywała się jak zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT, tj. składała deklaracje VAT i ujmowała w nich faktury za okres od maja 2018 roku. Spółka będzie miała prawo do złożenia druku VAT-R, wykazując jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej dzień 1 maja 2018 roku. W konsekwencji, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wystawianych na Jej rzecz od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, w deklaracjach VAT-7 za właściwe okresy rozliczeniowe.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 29 lipca 2020 roku 0113-KDIPT1-3.4012.401.2020.1.OS. 

Sytuacja Podatnika

Spółka, jest spółką komandytową, której jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka prowadzi działalność w zakresie usług związanych z nieruchomościami (przedmiot przeważającej działalności: 43.91.Z: Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych). Data rejestracji w Rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego to 11.09.2017 r. Spółka składa deklaracje VAT i planuje rejestrację do podatku VAT, a po rejestracji planuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od nabyć udokumentowanych fakturami i ujętymi w deklaracjach VAT z okresu od maja 2018 r. Spółka wykazuje sprzedaż opodatkowaną od stycznia 2020 roku. Nabycia towarów i usług wykazane w deklaracjach od maja 2018 służyły czynnościom przygotowawczym i inwestycyjnym pod działalność opodatkowaną. 

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. 
Dyrektor wskazał, że Spółka pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT zachowywała się jak zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT, tj. składała deklaracje VAT i ujmowała w nich faktury za okres od maja 2018 roku. Takie zachowanie wskazuje, że Społka od chwili rozpoczęcia działalności zamierzała być czynnym podatnikiem VAT, jednakże nie dopełniła formalnego obowiązku złożenia dokumentów rejestracyjnych.
W celu realizacji przysługującego Spółce prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, była Ona zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R ze wskazaniem daty faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej 
- 1 maja 2018 roku oraz okresu rozliczeniowego, za który złożyła pierwszą deklarację VAT-7 – maj 2018 r.
Dyrektor uznał, że Spółka będzie miała prawo do złożenia druku VAT-R, wykazując jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej dzień 1 maja 2018 roku i zgłoszenia jako pierwszego miesiąca do złożenia deklaracji VAT-7 – maj 2018 r. W konsekwencji, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wystawianych na Jej rzecz od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, w deklaracjach VAT-7 za właściwe okresy rozliczeniowe.

Podstawa prawna: art. art. 86 ust.1, art. 96 ust.1  ustawy o podatku od  towarów i usług