Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż nieruchomości w trybie licytacji publicznej

Artykuły | November 28, 2019 | DODATEK NR 5
0 1015

Komornik będzie dokonywał dostawy nieruchomości w imieniu Dłużnika, co oznacza, że jest płatnikiem podatku VAT od tej dostawy, bowiem dostawa ta podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, bowiem przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana przez Dłużnika do działalności gospodarczej, Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie przekraczających 30% jej wartości początkowej, czyli na przedmiotowej działce nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a od momentu pierwszego zasiedlenia minęły 2 lata. Dokonując sprzedaży w trybie licytacji publicznej nieruchomoścj korzystającej ze zwolnienia od VAT, Komornik nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej 14 listopada 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.511.2019.2.AM.

Sytuacja Podatnika

W toku czynności egzekucyjnych prowadzonych przez Komornika Sądowego, na podstawie art. 923 kodeksu postępowania egzekucyjnego dokonano wszczęcia egzekucji nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego. Aktualnym użytkownikiem wieczystym jest PHU Spółka z o.o., która nabyła przedmiotową nieruchomość w drodze zakupu w 2010 r., a w 2014 r. oddało w najem innej Sp. z o.o. Umowa została zawarta na 10 lat i nieruchomość nadal jest objęta umową najmu.
Przedmiotem sprzedaży w trybie egzekucji komorniczej będzie prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz wszystkie obiekty znajdujące się na tej nieruchomości, tj.:

  • budynek pensjonatowy, budynek hotelowy, budynek hotelowo-apartamentowy, wiata rekreacyjna, budynek hydroforni, budynek sanitarny, budynek garażowy – stanowiące budynki w rozumieniu Prawa budowlanego oraz
  • śmietnik obudowany, linia kablowa, ogrodzenie, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, drogi oraz chodniki – stanowiące budowle w rozumieniu Prawa budowlanego.

Ww. obiekty są trwale związane z gruntem.

Stanowisko Dyrektora

1. Komornik jako płatnik VAT    
W myśl art.18 ustawy o podatku od towarów i usług, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Na mocy art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegaodpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
Zgodnie z art.15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przedmiotowa nieruchomość jest wykorzystywana przez PHU Sp. z o.o. do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji Dyrektor stwierdził, że dostawa przedmiotowej nieruchomości stanowi zbycie majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej (najem) i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towaru w rozumieniu art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a dłużnika należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art.15 ust. 1 ustawy. 
Dyrektor uznał, że skoro Komornik będzie dokonywał dostawy przedmiotowej nieruchomości w imieniu Dłużnika, to jest płatnikiem podatku VAT od tej dostawy, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. 

2. Zwolnienie od VAT
Stosownie do treści art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Dyrektor uznał, że sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem przedmiotowa nieruchomość od 2014 r. była wykorzystywana przez Dłużnika do działalności gospodarczej (umowa najmu, która trwa nadal), a Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości przekraczających 30% jej wartości początkowej. Zatem w stosunku do budynków i budowli znajdujących się na przedmiotowej działce nastąpiło pierwsze zasiedlenie, 
a od momentu pierwszego zasiedlenia minęły 2 lata. W konsekwencji, w odniesieniu do sprzedaży w trybie licytacji publicznej budynków i budowli, znajdujących się na działce zostaną spełnione przesłanki wynikające z ww. przepisu.

3. Faktura
Jak wynika z art. 106b ust. 2 ustawy, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3. 
Komornik, dokonując sprzedaży w trybie licytacji publicznej przedmiotowej nieruchomoścj korzystającej ze zwolnienia od VAT, nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury. Jednakże, zgodnie z treścią art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy, Komornik będzie zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone w terminie 3 miesiecy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar.

Podstawa prawna: art.5 ust.1,  art.15 ust. 1 i 2, art.18, art.43 ust. 1 pkt 10, art. 106b ust. 2 i ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług