Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż przedmiotów powstałych podczas rehabilitacji

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 871

Sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez podopiecznych ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, w ramach terapii artystycznej nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, a w konsekwencji nie podlega VAT. 

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 23 kwietnia 2020 roku, nr 0111-KDIB3-2.4012.160.2020.1.MGO. 

Sytuacja Podatnika

Fundacja jest organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Fundacja prowadzi też działalność gospodarczą, z której środki przeznacza na działalność statutową. Od 2011 roku fundacja prowadzi ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny „Dolina Słońca” dla osób niepełnosprawnych. Fundacja realizuje tam nieodpłatnie świadczenia dla osób niepełnosprawnych, chorych, lub innych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie warsztatów terapii artystycznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jednym 
z elementów programu terapii zajęciowej jest wykonywanie w pracowniach ośrodka różnych przedmiotów (m.in. ceramicznych, metaloplastycznych, rysunków, notesów, kalendarzy, obrazków, przedmiotów z papieru, drewna i filcu i innego rękodzieła). 
Fundacja chciałaby w przyszłości część z wytworzonych przedmiotów, mającą jakiś walor użytkowy lub estetyczny, sprzedawać na kiermaszach lub bezpośrednio w prowadzonym ośrodku lub za pośrednictwem internetu. Środki finansowe ze sprzedaży rękodzieła wykonanego przez podopiecznych ośrodka fundacja przeznaczyłaby wyłącznie na działalność statutową, w tym głównie na integrację uczestników zajęć oraz utrzymanie i doposażanie ośrodka.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy  o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu  podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. 
Dyrektor wskazał, iż potoczne pojęcie odpłatności oznacza zapłatę, wynagrodzenie w zamian za rzecz (towar) lub zachowanie (usługę) i podkreślił, że pojęcie ,,odpłatna dostawa” powinno być rozumiane jako ekonomiczne korzyści dla sprzedającego. Zatem dostawa towarów jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT jeżeli następuje za wynagrodzeniem oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne. O opodatkowaniu podatkiem VAT czynności dostawy towarów decyduje zatem jej odpłatność.
W ocenie Dyrektora, przy sprzedaży przedmiotów, o których mowa we wniosku, warunek istnienia bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towaru, a odpłatnością nie jest spełniony. Zapłata dokonywana przez nabywcę, nie jest konsekwencją dostawy towaru, tj. pracy wykonanej w ramach terapii zajęciowej przez osobę niepełnosprawną. Z perspektywy nabywcy takiej pracy, jej zakup jest jedynie specyficzną formą udzielenia pomocy polegającej na przekazaniu zadeklarowanej kwoty na cele podopiecznych ośrodka. Środki finansowe ze sprzedaży rękodzieła wykonanego przez podopiecznych ośrodka fundacja przeznaczyłaby wyłącznie na działalność statutową, w tym głównie na integrację uczestników zajęć oraz utrzymanie i doposażanie ośrodka.
Dyrektor stwierdził, że sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez podopiecznych ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, w ramach terapii artystycznej nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku o towarów i usług.