Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż towarów używanych w JPK_VAT od 1 października 2020 roku

Artykuły | September 24, 2020 | NR 106
0 1334

Dokonujemy zakupu samochodów na terenie Niemiec od osób fizycznych na podstawie umowy kupna sprzedaży. Następnie sprzedajemy je w Polsce osobom fizycznym w systemie VAT marża (sprzedaż jest ujmowana w kasie fiskalnej oraz wystawiane są faktury VAT marża). Proszę o informację, czy zakupy samochodów będą ujmowane w pliku JPK od 1 października br. (jeśli tak, jakie rubryki należy wypełnić)? Jakie oznaczenia powinny być stosowane i jakie pozycje wypełniane przy sprzedaży (sprzedaż na raporcie fiskalnym + faktury VAT marża)? Jakie pozycje należy wypełnić, jeśli sprzedaż jest dokonywana na rzecz podatnika podatku VAT (wystawiona jest tylko faktura VAT marża bez wbijania do kasy fiskalnej)?

Odpowiedź

Zakup samochodu od osoby fizycznej w Niemczech nie stanowi WNT, w związku z czym takiej transakcji nie należy ujmować w pliku JPK_VAT i nic w tym zakresie się nie zmienia od 1 października 2020 r. Przy sprzedaży VAT marża (osobom fizycznym i podatnikom VAT) w nowym pliku JPK_VAT należy zastosować oznaczenie MR_UZ (dotyczy m.in. dostawy towarów używanych, opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy o VAT) i wypełnić pole GTU_07 (dot. dostawy pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701 - 8708 oraz CN 8708 10).  

Uzasadnienie

Nowy JPK_VAT mają obowiązek składać wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT za okresy od 1 października 2020 r. (tj. duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy). Nowy plik JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, składający się z dwóch części - deklaracyjnej i ewidencyjnej. Obejmuje zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak i deklarację VAT (wcześniejsze deklaracje VAT-7 i VAT-7K). Nowy JPK_VAT składa się wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne - do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy składa się go pierwszego dnia roboczego).

Obowiązują dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_V7M  - dla podatników, którzy rozliczają się  miesięcznie i
  • JPK_V7K  - dla podatników, którzy rozliczają się  kwartalnie.
  • JPK_VAT z deklaracją można podpisać podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE), profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik może pobrać UPO.

Przy opodatkowaniu dostawy towarów używanych na zasadach szczególnej procedury dotyczącej towarów używanych, o której mowa w art. 120 ustawy 
o VAT, w JPK_V7M/JPK_V7K w zakresie ewidencjonowanej faktury, należy:

  • w części ewidencji dotyczącej sprzedaży, dla faktury dokumentującej transakcję sprzedaży, zastosować oznaczenie MR_UZ, a w polach właściwych dla sprzedaży i podatku należnego według odpowiednich stawek VAT - wykazać poszczególne podstawy opodatkowania, to jest marże pomniejszone o podatek należny i podatek należny od marż w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek VAT. ; zapis należy uzupełnić o podanie kwoty brutto faktury w polu SprzedazVAT_Marza,
  • w części ewidencji dotyczącej zakupu - wykazać dokumenty zakupu związane 
  • z przedmiotową dostawą w procedurze marży, z podaniem jedynie wartości brutto w polu ZakupVAT_Marza,
  • w części deklaracji wykazać zbiorcze wartości podstawy opodatkowania i podatku należnego dla poszczególnych stawek VAT, które wynikają z części ewidencji. 

Reasumując, w kwestii nowego pliku JPK_VAT warto zapoznać się z „Broszurą informacyjną dotyczącą struktury JPK_VAT z deklaracją”, opracowaną przez Ministerstwo Finansów, dostępną na stronie: 
https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/pliki-do-pobrania-jpk-vat-z-deklaracja/#jpk-vat

Można tam znaleźć między innymi informacje dotyczące elementów składowych i formatów pól nowej struktury, opisy poszczególnych pól nowego JPK_VAT, jak również przykłady i wyjaśnienia, które ułatwiają poprawne wypełnienie dokumentu.

 

Podstawa prawna: art. 99 ust. 11c, art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn.zm.)