Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Sprzedaż ziemi rolnej z ustalonymi warunkami zabudowy zakupionej na potrzeby działalności gospodarczej

0 1663

Przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT zakupił od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej grunt będący działką rolną. Na tej działce składował opony samochodowe, które następnie sprzedawał jako używane albo na przemiał. Jednocześnie w trakcie posiadania działki rolnej uzyskał decyzję o warunkach zabudowy i miał zamiar wybudować biurowiec na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy sprzedając taką działkę i biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca nie odliczył od jej zakupu podatku naliczonego, będzie zobowiązany przy sprzedaży naliczyć podatek VAT?

Odpowiedź

Przedsiębiorca będzie zobowiązany do naliczenia podatku należnego od sprzedaży tej działki pomimo że w momencie zakupu nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na status podatkowy zbywcy. Jednakże ze względu na fakt, że działka ta była wykorzystywana do składowania opon (na cele działalności opodatkowanej VAT) oraz że obecnie jej status prawny wskazuje na teren budowlany, to niezbędne przy jej sprzedaży będzie naliczenie podatku należnego. 

Uzasadnienie

Generalna zasada wyrażona w art.86 ust.1 ustawy o VAT (u.p.t.u.) wskazuje: 
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jeżeli jednak czynny podatnik VAT kupuje towar (a grunt rolny) jest towarem w rozumieniu ustawy VAT od podmiotu (osoby), która nie jest czynnym podatnikiem VAT a dodatkowo nie jest zobligowana do naliczenia podatku należnego, to z oczywistych względów nie będzie miał prawa do odliczenia (nie wystąpi podatek naliczony). 

W omawianym przypadku należy wskazać na fakt, że na ziemi rolnej przedsiębiorca wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu (składował opony samochodowe) co będzie oznaczało, że zastosowania nie znajdzie art.43 ust.1 pkt 2 u.p.t.u., który wskazuje: Zwalnia się od podatku … dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W naszym przypadku, co prawda przedsiębiorca nie miał prawa ani możliwości odliczenia podatku naliczonego, ale po nabyciu wykorzystywał ten grunt rolny do celów działalności opodatkowanej VAT (składował opony przeznaczone do sprzedaży opodatkowanej jako opony używane lub na przemiał). Ponadto, w trakcie posiadania działki rolnej i jej wykorzystywania na cele działalności opodatkowanej VAT uzyskał decyzję o warunkach zabudowy, czyli grunt rolny stał się terenem budowlanym. Z kolei w art.2 pkt 33 u.p.t.u. wskazuje się: Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Powyższą definicję terenu budowlanego należy interpretować łącznie z treścią art.43 ust.1 pkt 9 u.p.t.u., zgodnie z którym: Zwalania się od podatku … dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. 

Reasumując, ze względu na fakt, iż:

  • zakupiona działka rolna nie dawała prawa do odliczenia podatku naliczonego, ale była wykorzystywana na cele działalności opodatkowanej VAT oraz
  • działka nie jest już działką rolną lecz terenem budowlanym w rozumieniu ustawy o VAT, to

przedsiębiorca sprzedając tę działkę (obecnie budowlaną) będzie zobowiązany do naliczenia podatku należnego według stawki 23%. 

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(19) podstawa opodatkowania w poz.19, podatek należny według stawki 23% w poz. 20. 

Podstawa prawna: art.2 pkt 33, art.43 ust.1 pkt 2 oraz pkt 9 ustawy o VAT.