Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W BRANŻACH

August 13, 2019

DODATEK NR (Czerwiec 2019)

Stawka podatku na organizowaną imprezę rekreacyjną

0 1087

Sprzedaż biletów wstępu do parku rozrywki na organizowaną jednokrotnie imprezę - spotkanie europejskich właścicieli i sympatyków zabytkowych skuterów na wynajętym i zamkniętym terenie autocampingu, na którą wstęp mają tylko i wyłącznie posiadacze zakupionych biletów wstępu od organizatora - podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 maja 2019 roku, nr 0112-KDIL1-2.4012.113.2019.1.PG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zamierza zorganizować imprezę rekreacyjną, plenerową zgodnie z PKD 93.21.Z oraz PKWiU 93.21.10.0. Impreza ta to zorganizowane spotkanie europejskich właścicieli i sympatyków zabytkowych skuterów na wynajętym i zamkniętym terenie autocampingu, na którą wstęp mają tylko i wyłącznie posiadacze zakupionych biletów wstępu od organizatora. Nabywcą biletu wstępu na zamkniętą imprezę jest tylko bezpośredni konsument usługi, będący osobą fizyczną, czyli właściciel i sympatyk skutera z Europy. Uczestnik imprezy jest zobowiązany zakupić bilet wstępu na zamknięty i ogrodzony teren autocampu na imprezę w formie nieściągalnej opaski na nadgarstek dłoni, w ramach którego organizator świadczy kompleksową usługę wstępu na imprezę rekreacyjną. W ramach biletu wkalkulowano: poczęstunek w formie 3 śniadań i 2 kolacji zlotowych, pobyt z namiotem lub camperem na wynajętym campingu, pakiet drobiazgów powitalnych, tzn. torba papierowa, koszulka zlotowa, literatura motoryzacyjna, naszywki i mapki terenu zlotu – wartość całości niska do 60 zł. Nie ma możliwości dokupienia poza biletem powyższych rzeczy. Organizator sprzedaje tylko bilety na kompleksową imprezę rekreacyjną, zamkniętą dla osób pozostałych i nie pobiera żadnych dodatkowych opłat od uczestników i osób trzecich. Organizator nie prowadzi na imprezie żadnej innej sprzedaży towarów i usług. 

Podstawowym i głównym elementem świadczonej kompleksowej usługi wstępu na imprezę jest: organizacja 2 przejazdów w dwóch dniach po terenie (…) skuterami, organizacja zabaw zlotowych i konkursów sprawnościowych, spotkania i gry towarzyskie, wymiana doświadczeń i wiedzy o starej motoryzacji, pokazy zabytkowych skuterów. Europejski zlot ma na celu zacieśnianie przyjaźni i wspólne spędzanie czasu na rekreacji i rozrywce w ciągu trzech dni trwania imprezy.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art.41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8% (...). W załączniku nr 3 do ustawy, stanowiącym „Wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8%” zawarto m.in. usługi:

  • poz. 182 – bez względu na symbol PKWiU – „Usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu: 1) na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe, 2) do obiektów kulturalnych”;
  • poz. 183 – bez względu na symbol PKWiU – „Usługi związane z rozrywką i rekreacją wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne”;
  • poz. 184 – usług bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu – bez względu na symbol PKWiU;
  • poz. 185 – wstępu na imprezy sportowe – bez względu na symbol PKWiU;
  • poz. 186 – bez względu na symbol PKWiU – „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Z objaśnienia 1) do załącznika nr 3 ustawy wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Z powołanych wyżej przepisów wynika, że stawką podatku w wysokości 8% objęte zostały m.in. usługi związane z rekreacją, jednak wyłącznie w zakresie wstępu. Ustawodawca nie określił jednak ani form ani kategorii „wstępu”, do których ma zastosowanie stawka 8% VAT.

W omawianej sprawie Dyrektor uznał, że Wnioskodawca świadczy usługę złożoną (kompleksoweją), a z taką usługą mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), będących elementami częściowego zobowiązania strony transakcji. Jednocześnie usługa uznana za usługę o charakterze złożonym, podlega opodatkowaniu jednolitą stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla świadczenia podstawowego, głównego. stawki podatku VAT jest właściwe. W ocenie organu, z punktu widzenia potencjalnego nabywcy celem nabycia jest usługa wstępu na imprezę (zlot), na którą składa się świadczenie główne, jak również dodatkowe świadczenia. W cenie nabycia wstępu mieszczą się bowiem czynności związane z organizacją tych imprez, niezbędne do wyświadczenia usługi głównej lub podnoszące standard świadczenia usługi głównej.

Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy Dyrektor stwierdził, że świadczona przez Wnioskodawcę ww. kompleksowa usługa wstępu na imprezę (zlot) objęta zakresem pytania, jest usługą, o której mowa w poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy i będzie podlegać opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

Podstawa prawna: art.41 ust. 2, art.146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.