Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stawka VAT dla sprzedaży soków, ciast w lokalu i na wynos

Artykuły | September 24, 2020 | NR 106
0 4792

Lokal gastronomiczny który zajmuje się sprzedażą produktów bez glutenu, bez laktozy i cukru powinien zastosować stawkę VAT dla ciastek, ciast stawkę 8% zgodnie z art. 41 ust. 12f czy też 5 % - art.41 ust. 2a w związku z poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy o VAT?
Produkcja własna w lokalu, używamy mąk różnego rodzaju, mleka bez laktozy, mleka roślinnego - w zależności od ciast i podajemy na miejscu (mamy stoliki w lokalu) lub na wynos:
-    lemoniady stawkę 8% czy 23%? - produkcja własna
-    soki w butelkach? - produkcja własna i sprzedaż towarów
-    musy owocowe 23% - kupujemy od dostawcy
-    syrop z agawy? (jeden dostawca opodatkowuje stawką 8% drugi 23%)
 

ODPOWIEDŹ 

Zdaniem Redakcji, czynności, które według PKWiU są sklasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem, podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%, sprzedaż tych produktów na wynos stawką 5%

UZASADNIENIE

Aby prawidłowo określić właściwą stawkę VAT, należy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług odwołać się do klasyfikacji statystycznych. Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe zasady klasyfikacji towarów i usług. W zakresie towarów stosujemy nomenklaturę scaloną (CN) a w zakresie usług Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).

Załączniki nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT wymieniają kody CN, które uprawniają do zastosowania odpowiednio stawki 8% i 5% VAT. Niekiedy towar musi spełnić dodatkowe warunki, aby mógł być on opodatkowany stawką obniżoną. Na przykład  z poz. 13 zał. nr 10 do ustawy o VAT stawka 5% znajdzie zastosowanie do produktów oznaczonych kodem CN 20 (przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin), pod warunkiem, że nie należą one do kategorii produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%. 

Z kolei chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i  ciastka, herbatniki i  pozostałe wyroby piekarnicze, nawet zawierające kakao; opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby oznaczone symbolem kodem CN 1905 znajdują się pod poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy I opodatkowane są stawką VAT 5%.

W celu prawidłowego opodatkowania sprzedaży kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie czy w danym przypadku ma miejsce dostawa towarów czy też świadczenie usług oraz symbol statystyczny właściwy dla przedmiotu sprzedaży. 

W orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w sprawie C-231/94, TSUE wskazał, że dostawa gotowych posiłków do bezpośredniego spożycia jest rezultatem szeregu usług, przy czym do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi (szatnia itp.), umeblowanie i zastawa stołowa, jak również personel restauracji. W ocenie ETS wszystkie te elementy, wraz z dostarczeniem posiłków i napojów należy klasyfikować jako świadczenie usług.

24 czerwca 2016 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. PT1.050.3.2016.156), w której określił, że do sprzedaży posiłków w lokalu gastronomicznym ma zastosowanie nie stawka 5%, lecz właściwa dla świadczenia usług gastronomicznych stawka 8%. 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, aby określić prawidłową stawkę podatku VAT do dostawy posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU.

Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2020 r., stawkę podatku VAT w wysokości 8% stosuje się m.in. do dostawy towarów i świadczenia usług sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie:

  1. napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowaniu i podaniu;
  2. towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
  3. posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

W objaśnieniach do działu 56 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wskazano, że usługi związane z wyżywieniem, to usługi związane z zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z lub bez miejsc do siedzenia. Przy czym dodano, że nie jest istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Odnośnie sprzedaży soków w butelkach, należy mieć na uwadze, że są to produkty w oryginalnych opakowaniach, których sprzedaż może być traktowana dwojako, tj. jako sprzedaż w ramach usługi związanej z wyżywieniem lub jako sprzedaż towarów.

Jeżeli są one sprzedawane jako część usługi związanej z wyżywieniem np. są przelane  do szklanki lub kubka na wynos, sprzedaż ta podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%. W innym przypadku sprzedaż ta będzie traktowana jako dostawa towaru i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 5%.

Analogiczna zasada, zdaniem Redakcji, będzie miała zastosowanie do sprzedaży ciast. Ciasta sprzedane na wynos będą opodatkowane stawką VAT 5%, podane do stolika do spożycia na miejscu stawką 8%.

Należy także pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów podatnicy mogą występować do Dyrektora KIS o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Przez wiążącą informację stawkową, która jest nową instytucję na gruncie podatku VAT, należy rozumieć decyzję wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem m.in. dostawy towarów, czy świadczenia usług.

Wniosek o wydanie WIS należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres: ul. Teodora Sixta 17 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną przez 
e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej /KIS/wnioski.
 

 

Podstawa prawna: art.5a, art.8 ust.1, art.41 ust.2, art.41 ust.12f, art.42b ustawy o VAT.