Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W BRANŻACH

August 13, 2019

DODATEK NR (Marzec 2019)

Stawka VAT usług montażu i dostawy zewnętrznych rolet tekstylnych, żaluzji fasadowych, sunbreakerów oraz markiz przedokiennych

0 1823

1. W przypadku świadczenia usługi montażu i dostawy zewnętrznych rolet tekstylnych, żaluzji fasadowych, sunbreakerów, w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, wykonywanych w ramach modernizacji tych obiektów, termomodernizacji lub remontu, Podatnik może stosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekraczających powierzchnię użytkową 300 m2  oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2  , preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% znajdzie zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
2. Usługi montażu markiz przedokiennych w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym, objęte są podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 23%.
 

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 lutego 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-1.4012.862.2018.2.MSU.

Sytuacja Podatnika

Podatnik jest producentem i ma zamiar montować produkowane przez siebie systemy przeciwsłoneczne (usługa montażu wraz z towarem):
a) zewnętrzne rolety tekstylne - służą do zaciemniania zewnętrznego otworów okiennych, szklanych fasad i innych dużych przeszkleń - montaż następuje w elewacji podtynkowo, wnękowo (we wnęce okiennej) na prowadnicach lub linkach montowanych na stale do stolarki okiennej albo poprzez montaż fasadowy, kaseta systemu z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowymi prowadnicami (np. profile lub linki) łączona jest trwale zwykle z nadprożem okiennym, ze stolarką okienną lub elewacją budynku;
b) żaluzje fasadowe - służą do zaciemniania zewnętrznego otworów okiennych, szklanych fasad i innych dużych przeszkleń - montaż następuje w elewacji podtynkowo, wnękowo (we wnęce okiennej) na prowadnicach lub linkach montowanych na stałe do stolarki okiennej albo poprzez montaż fasadowy; kaseta systemu z pokrywami bocznymi i ewentualnie z dodatkowymi prowadnicami (np. profile lub linki) łączona jest trwale zwykle z nadprożem okiennym, ze stolarką okienną lub elewacją budynku;
c) sunbreakery (lekkie i wytrzymałe pióra z aluminium, ruchome lub stałe) - zewnętrzne systemy przeciwsłoneczne służące do zaciemniania zewnętrznego otworów okiennych, szklanych fasad i innych dużych przeszkleń ewentualnie jako elementy maskujące fasady - produkt ten jest trwale łączony z elewacją zwykle na tzw. kołki lub wkręty ze stolarką okienną lub fasadą;
d) markiza przedokienna (rodzaj rolety, która przylega do stolarki okiennej na górze i po skosie odchodzi na ramionach od okna tworząc skośny daszek) – zewnętrzny systemem przeciwsłoneczny służą do zaciemniania zewnętrznego otworów okiennych, szklanych fasad i innych dużych przeszkleń - montaż następuje w elewacji podtynkowo, wnękowo (we wnęce okiennej) na prowadnicach i ramionach montowanych na stale do stolarki okiennej albo poprzez montaż fasadowy.

Stanowisko Dyrektora

Na mocy art.41 ust. 12 ustawy – stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. 
Zgodnie z art.41 ust. 12c ustawy – w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.  
Według art.2 pkt 12 ustawy – przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.  
Należy zauważyć, że przy ustaleniu właściwej stawki podatku decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę, oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art.41 ust. 12 ustawy (dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). 
W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym – świadczeniem dwóch lub więcej czynności, tak ściśle ze sobą powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku VAT. Zdarzenie to należy traktować jako jednolite świadczenie, w którym kilka elementów należy uznać za konstytutywne do świadczenia głównego. Zatem należy ustalić charakter świadczonej czynności, a tym samym zidentyfikować dominujące składniki danego świadczenia.  
Po analizie sprawy Dyrektor uznał, że istotą wykonywanych przez Podatnika czynności będzie montaż zakupionych towarów. Z charakteru wykonanych czynności wynika, że dominującą w tym przypadku jest usługa. Dyrektor wskazał jednak, że z uwagi na to, że obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, powinny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o VAT lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów. Obniżona stawka VAT znajduje zastosowanie wtedy, gdy montaż określonych towarów następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Należy więc badać stopień konstrukcyjnego połączenia montowanych towarów i elementów obiektu budowlanego/lokalu (silne połączenie konstrukcyjne elementów montowanych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, że powstaje trwała całość spełniająca określoną funkcję użytkową), zatem:

  1. W przypadku świadczenia usługi montażu i dostawy zewnętrznych rolet tekstylnych, żaluzji fasadowych, sunbreakerów, w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, wykonywanych w ramach modernizacji tych obiektów, termomodernizacji lub remontu, Podatnik może stosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, bowiem ich montaż nastąpi z wykorzystaniem w sposób istotny elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu/domu), w wyniku którego powstanie trwała zabudowa spełniająca jako całość określoną funkcję użytkową. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekraczających powierzchnię użytkową 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2, preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% znajdzie zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. 
  2. Usługi montażu markiz przedokiennych są zaopatrywaniem budynku w elementy wyposażenia – na indywidualne zamówienie klienta. Wyposażenie to z pewnością nie stanowi elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego czynności montażu tego wyposażenia nie można też zaliczyć do remontu. Byłoby to bowiem niedopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej, która jest wyłączona w odniesieniu do przepisów mających charakter wyjątkowy, a takimi są właśnie normy statuujące możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej. W konsekwencji, usługi świadczone przez Podatnika polegające na montażu i dostawie markiz przedokiennych wykonywanych w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowych (budynkach mieszkalnych jednorodzinnych lub mieszkań), zastosowanie będzie miała 23% stawka VAT.

Podstawa prawna: art.2 pkt 12, art.41 ust. 1, 2, 12, 12c, art.146a ust. 1 i 2, art.146aa ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.