Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 855

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Know-how za udziały w spółce - stanowi świadczenie usługi. Miejscem świadczenia usługi, a tym samym opodatkowania, jest kraj siedziby kontrahenta – poza terytorium kraju. Na fakturze dokumentującej ww. usługę nie wykazuje się podatku VAT.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 kwietnia 2020 roku, nr 0111-KDIB3-3.4012.61.2020.4.PK. 

Sytuacja Podatnika

Podatnik wraz z innymi 17 osobami fizycznymi opracował know-how, polegający na stworzeniu nowego modelu biznesowego banku fintechowego dedykowanego dla klientów detalicznych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw (Know-how). Podatnik wraz z pozostałymi autorami ma pełne prawo do wytworzonego Know-how, w tym prawo do dysponowania nim i do jego zbycia. Know-how spotkał się z zainteresowaniem zewnętrznych inwestorów (Inwestorzy), w skład których wchodzi przede wszystkim globalny fundusz private equity z siedzibą poza terytorium Polski, którzy zaoferowali Podatnikowi oraz pozostałym autorom Know-how wzięcie udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu inwestycyjnym (Przedsięwzięcie), opartym na Know-how i w którym będzie on wykorzystywany. Opracowana została także struktura całego Przedsięwzięcia, której etapem jest wniesienie Know-how przez Podatnika i pozostałych autorów do utworzonej przez Inwestorów spółki kapitałowej z siedzibą poza terutorium kraju. Wkłady dokonane zostały po wartości rynkowej, ustalonej na podstawie niezależnej wyceny, dokonanej przez renomowaną firmę międzynarodową. Wartość Know-how została alokowana częściowo na kapitał zakładowy a częściowo na kapitał zapasowy. Dodatkowo, akcje spółki zostały także, na podstawie odrębnych uchwał, przyznane kilku innym osobom, które nie były autorami Know-how.

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W myśl art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (...). Stosownie do art. 106e ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy, w przypadku dokumentowania fakturą usługi, której miejsce świadczenia znajduje się poza granicami kraju faktura może nie zawierać takich danych jak: stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Faktury które dokumentują dostawy lub usługi na rzecz podmiotów z Unii Europejskiej zobowiązanych do rozliczenia podatku winna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.
Dyrektor wskazał, że należy traktować jako świadczenie usług podlegające opodatkowaniu przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli następuje ono w ramach działalności gospodarczej, tj. ma charakter ciągły i zarobkowy. w przypadku wniesienia aportem know-how przez udziałowca (Podatnika) do spółki czynność tę należy uznać – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy – jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Podatnika za podatnika podatku od towarów i usług. W związku z powyższym czynność wniesienia aportem know-how przez Podatnika do spółki jest czynnością opodatkowaną na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy. 
Ponadto, Dyrektor wskazał, że dla usług w postaci przekazania (w ramach aportu) Know-how nie przewidziano szczególnych zasad określenia miejsca ich świadczenia. Zatem w tym przypadku, w celu określenia miejsca świadczenia usług, zastosowanie znajdzie wskazana zasada ogólna, co oznacza, że miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi będzie znajdowało się w kraju siedziby kontrahenta.
Mając na uwadze, że miejscem świadczenia usługi świadczonej przez Podatnika znajduje się poza terytorium kraju to Podatnik wystawiając fakturę dokumentującą wniesienie wkładu niepieniężnego, nie wykazuje na niej podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 8 ust.1, art.15 ust.1 i 2, art.28b ust.1, art.106e ust.5 pkt 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku o towarów i usług.