Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Uznanie transakcji jako podlegającej MPP mimo braku umieszczenia na fakturach oznaczenia „MPP”

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 1044

W sytuacji gdy Podatnik otrzyma faktury nieoznaczone adnotacją „MPP” dokumentujące transakcje dostawy towarów lub usług niewymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, to Podatnik nie będzie miał obowiązku regulowania ich z zastosowaniem MPP. Podatnik może dobrowolnie dokonywać płatności z zastosowaniem MPP. Nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył faktury dokumentującej transakcję podlegającą obowiązkowi stosowania mechanizmu podzielonej płatności, nabywca ma obowiązek zapłaty kwoty należności za towary lub usługi z załącznika nr 15 w mechanizmie podzielonej płatności jak również ujęcia ww. faktury w ewidencji z oznaczeniem „MPP”.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 12 października 2020 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.620.2020.1.IR 

Sytuacja Podatnika

Podatnik VAT czynny prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji wędlin i wyrobów garmażeryjnych. W ramach prowadzonej działalności Spółka otrzymuje i wystawia faktury VAT objęte mechanizmem podzielonej płatności (wystawia dla niewielkiej liczby transakcji gospodarczych, natomiast otrzymuje i dokonuje płatności dla większej liczby transakcji). W zdecydowanej większości przypadków otrzymywanych faktur VAT transakcje, które są nimi dokumentowane nie podlegają mechanizmowi podzielonej płatności (część wystawców faktur oznacza faktury MPP mimo, że transakcje je dokumentujące nie podlegają temu mechanizmowi). Podatnik dokonuje płatności dobrowolnie MPP za faktury oznaczone jako płatność MPP, a niepodlegające płatności tym mechanizmem oraz także za część faktur nieoznaczonych jako podlegających MPP.
Od dnia 1 października 2020 roku Podatnik zamierza również dla części otrzymanych faktur z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury opłacać dobrowolnie mechanizmem podzielonej płatności za towary lub usługi niewymienione w załączniku nr 15 do ustawy. Jednocześnie w przypadku błędnego wskazania przez kontrahenta na fakturze obowiązku stosowania MPP Podatnik w swych ewidencjach VAT służących do generowania plików JPK VAT zgodnie z rozporządzeniem VAT chciałby wykazywać takie zakupy jako podlegające MPP zgodnie ze wskazaniem kontrahenta - wystawcy faktury. Jednocześnie Spółka będzie dokonywać płatności takiej faktury przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Natomiast w przypadku niewykazania przez kontrahenta na fakturze transakcji, która podlega mechanizmowi podzielonej płatności Podatnik wskaże ją w swym JPK VAT jako podlegającą MPP i dokona zapłaty w MPP.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 108a ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. W myśl art. 108a ust. 1a ustawy, obowiązującego od dnia 1 listopada 2019 r., przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności. Podatnik obowiązany do wystawienia faktury, o której mowa w art. 106e ust. 1 pkt 18a, jest obowiązany do przyjęcia płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (art. 108a ust. 1b ustawy).

  1. Dyrektor uznał, że w sytuacji gdy Podatnik otrzyma faktury nieoznaczone adnotacją „MPP” dokumentujące transakcje dostawy towarów lub usług niewymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, to Podatnik dokonując płatności za ww. faktury nie będzie miał obowiązku regulowania ich z zastosowaniem MPP. Niemniej jednak Podatnik może dobrowolnie dokonywać płatności z zastosowaniem MPP, gdyż regulowanie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności daje podatnikowi poczucie bezpieczeństwa transakcji i pewność zachowania należytej staranności.
  2. Dyrektor wskazał, że co do zasady faktura podlegająca obowiązkowi rozliczenia przy udziale MPP powinna być oznaczona przez wystawcę informacją „mechanizm podzielonej płatności”. Należy jednak zwrócić uwagę, że wprowadzany obowiązek zapłaty takiej faktury w mechanizmie podzielonej płatności oraz jej ujęcie w ewidencji zawierającej oznaczenie „MPP” nie jest uzależniony od tego, czy na fakturze zawarto takie oznaczenie. Bowiem obowiązek zapłaty w „MPP” nie jest kreowany przez oznaczenie faktury adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”.

Dyrektor uznał, że nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył faktury dokumentującej transakcję podlegającą obowiązkowi stosowania mechanizmu podzielonej płatności, nabywca ma obowiązek zapłaty kwoty należności za towary lub usługi z załącznika nr 15 w mechanizmie podzielonej płatności jak również ujęcia ww. faktury w ewidencji z oznaczeniem „MPP”. 


Podstawa prawna: art. 108a ust. 1, 1a i 1b ustawy o podatku od towarów i usług