Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wewnątrzwspólnotowa dostawa pojazdów używanych

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 1007

Podatnik posiadając dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” wraz z specyfikacją wywożonego towaru (pojazdu) jest uprawniony również po dniu 1 stycznia 2020 roku – do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw pojazdów używanych.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 kwietnia 2020 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.13.2020.2.PC .

Sytuacja Podatnika

Podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego pojazdami samochodowymi, ich importu oraz przywozu z krajów UE, a także ich modernizacji, przebudowy, adaptacji oraz ich wynajmu i sprzedaży klientom. Większość pojazdów nabywana jest z przeznaczeniem na odsprzedaż po ewentualnej przebudowie/modernizacji. Przedmiotami sprzedaży są pojazdy nie będące nowymi środkami transportu w rozumieniu definicji określonej w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Zdarza się, że odsprzedaż następuje na rzecz nabywcy mającego siedzibę w kraju członkowskim UE innym niż Polska. Podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Nabywcy pojazdów posiadają właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Wywóz pojazdu odbywa się poprzez przejazd tym pojazdem przez granicę Polski do docelowego miejsca przeznaczenia w UE, przy czym odbiór pojazdu przez klienta może następować:

  • w magazynie Podatnika, wówczas wywóz dokonywany jest przez nabywcę poprzez przejazd zakupionym pojazdem (bez użycia innego środka transportu) do docelowego kraju UE, lub
  • w siedzibie klienta w kraju członkowskim UE innym niż Polska, wówczas wywóz dokonywany jest przez Wnioskodawcę (jego pracownika) poprzez przejazd sprzedawanym pojazdem (bez użycia innego środka transportu) do docelowego kraju UE (dwa stany faktyczne).

W przypadku wywozu towarów dokonywanego przez nabywcę, Podatnik posiada dokument - oświadczenie nabywcy. Dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” nabywcy towarów, po dojechaniu na miejsce, podpisują i odsyłają do Podatnika pocztą tradycyjną. Podatnik posiada także kopertę przesyłki listowej, którą za pośrednictwem operatora pocztowego otrzymał od nabywcy z zawartością powyższego dokumentu. Oświadczenie nabywcy zawiera: nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej Podatnika oraz nabywcy, a także ich numery VAT UE, numer faktury, której dotyczy dostawa, określenie i opis towaru (jego specyfikację), adres, pod który przewożony jest towar, datę jego dostarczenia (odbioru) pod wskazanym w poprzednim podpunkcie adresem, oświadczenie nabywcy o przyjęciu przez niego towarów pod wskazany w poprzednim podpunkcie adres, pieczęć i podpis nabywcy.
W przypadku wywozu towarów dokonywanego przez Podatnika, Podatnik posiada dokument - oświadczenie nabywcy. Dokument zatytułowany „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” nabywcy towarów, po odebraniu towarów na miejscu ich dostarczenia, podpisują i przekazują kierowcy Podatnika lub odsyłają do Podatnika pocztą tradycyjną. W przypadku odesłania pocztą tradycyjną Podatnik posiada także kopertę przesyłki listowej, którą za pośrednictwem operatora pocztowego otrzymał od nabywcy z zawartością powyższego dokumentu. Wskazany dokument - oświadczenie nabywcy zawiera dane jak wyżej.

Stanowisko Dyrektora

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, 
z zastrzeżeniem art. 42 (art. 41 ust. 3 ustawy o VAT). Stosownie do art. 42 ust.1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W kwestii dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od dnia 1 stycznia 2020 r. zastosowanie mają przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (Dz. Urz. UE L Nr 311 z 7.12.2018, s. 10), zwanego dalej rozporządzeniem 2018/1912. Rozporządzenie 2018/1912 ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Rozporządzenie 2018/1912 wprowadza m.in. domniemania wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. 
Regulacje rozporządzenia wykonawczego Rady UE wprowadzają nową listę dokumentów i procedur, które muszą być uznawane przez państwa członkowskie za dowód na wysyłkę lub transport towarów do innego państwa członkowskiego. Nie stały się one jednak jedynymi dokumentami mogącymi na terenie całej UE potwierdzać wywóz lub wysyłkę do innego państwa członkowskiego, gdyż regulacje rozporządzenia wykonawczego Rady UE nie oznaczają automatycznej utraty możliwości stosowania również dokumentów wymienionych w przepisach krajowych, w tym w ustawie o VAT, dopóki nie ulegnie ona nowelizacji w tym zakresie. Dyrektor wskazał, że niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione. 
Dyrektor uznał, że posiadanie przez Podatnika zawierającego wskazane dane oraz pieczęć i podpis nabywcy dokumentu zatytułowanego „Potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca przeznaczenia poza terytorium Polski” wraz z specyfikacją wywożonego (poprzez przejazd pojazdem przez granicę Polski) z terytorium Polski pojazdu upoważnia do zastosowania stawki podatku 
w wysokości 0% w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Tym samym  Podatnik posiadając ten dokument jest uprawniony również po dniu 1 stycznia 2020 r. – do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw pojazdów (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy).

Podstawa prawna: art.41 ust.3, art.42  ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku o towarów i usług.