Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wewnątrzwspólnotowe nabycie maszyny przez jej najemcę

Artykuły | April 27, 2020 | DODATEK NR 7
0 873

W przypadku sprzedaży na rzecz Najemcy maszyn przetransportowanych do Polski, zobowiązanym do rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, dokonania rejestracji do celów VAT w Polsce a następnie rozpoznania transakcji sprzedaży opodatkowanej na terytorium Polski będzie Spółka z siedzibą w Irlandii.
 

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 17 kwietnia 2020 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.33.2020.1.RM.

Sytuacja Podatnika

Spółka z siedzibą w Irlandii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie Irlandii, nie jest podatnikiem VAT czynnym w Polsce. Spółka udostępnia specjalistyczne maszyny do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych polskiemu podmiotowi będącemu czynnym podatnikiem VAT (Najemca), na podstawie umowy najmu. Maszyny przetransportowano do polskiej spółki z Irlandii w 2012 roku, w celu czasowego świadczenia usługi najmu. Spółka pozostaje właścicielem maszyn. Najemca ponosi koszty bieżącej eksploatacji maszyn, niezbędnych napraw oraz ubezpieczenia. Maszyny nie są trwale połączone z budynkiem. Pierwotnie zakładano, że po zakończeniu umowy najmu maszyny będą zwrócone do Irlandii. Najemca zgłosił jednak chęć odkupienia przedmiotowych maszyn od Spółki (nie nastąpi wywóz maszyn z Polski). 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z art.11 ust. 1 ustawy w sytuacji gdy następuje przemieszczenie należących do podatnika podatku od wartości dodanej towarów mających służyć działalności gospodarczej podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium Polski wówczas również ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Przy czym na podstawie art.12 ust. 1 pkt 7 ustawy, przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane na terytorium kraju w celu świadczenia usług przez tego podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. 
W przypadku gdy ustaną okoliczności, o których mowa w ust. 1, przemieszczenie towarów uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (art.12 ust.2 ustawy). Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu (art. 25 ust. 1 ustawy).
Dyrektor uznał, że w przypadku gdy po przetransportowaniu maszyn z Irlandii do Polski w celu ich czasowego udostępnienia Najemcy, po zakończeniu umowy, Spółka sprzeda przedmiotowe maszyny Najemcy, wówczas ustaną okoliczności, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy (czasowe używanie towarów na terytorium kraju w celu świadczenia usług). W konsekwencji Spółka będzie zobowiązany rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce. Wówczas Spółka będzie zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art.96 ust. 1 ustawy oraz art. 97 ust. 1 ustawy.
Ponadto Dyrektor wskazał, że w omawianej sytuacji znajdzie zastosowanie art.22 ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Tym samym miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych dokonywanej przez Spółkę na rzecz Najemcy będzie terytorium kraju. Zatem sprzedaż maszyn podlegać będzie opodatkowaniu VAT w Polsce, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie Spółka (dostawca towarów) a nie nabywca towarów zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 5 ustawy bowiem SPółka  będzie zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. 

Podstawa prawna: art.9 ust.1, art.11 ust.1, art.12 ust.1 pkt 7 i ust.2, art.17 ust.1 pkt 5, art.22 ust.1 pkt 3, art.25 ust.1, art. 96 ust. 1, art. 97 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.