Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. akt I FSK 1363/17) z 13 listopada 2019 roku w sprawie zarejestrowania spółki w przypadku gdy jako siedzibę wskazano wirtualne biuro.

Podczas postępowania weryfikacyjnego w sprawie rejestracji jako podatnik VAT i podatnik VAT-UE spółki, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że pod adresem wskazanym w zgłoszeniu rejestracyjnym jako siedziba nie ma możliwości wykonywania czynności będących w przedmiocie działalności spółki.

Spółka złożyła skargę do sądu administracyjnego na decyzję organu, argumentując że w zgłoszeniu wskazała adres biura wirtualnego. Działania spółki są prowadzone w innym miejscu, ale w jej ocenie nie przesądza to o fikcyjności wskazanego adresu siedziby. Organy podatkowe nie mają natomiast prawa do decydowania o wyborze miejsca siedziby spółki.

WSA w Krakowie oddalił skargę w spółki, wskazując że jako adres siedziby w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT należy rozumieć miejsce, w którym faktycznie funkcjonuje zarząd przedsiębiorstwa i w którym zapadają istotne decyzje zarządcze.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd WSA w Krakowie i stwierdził, że adres biura wirtualnego nie może być uznany za adres siedziby spółki na potrzeby rejestracji VAT. W efekcie, oddalił skargę kasacyjną spółki.