Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wprowadzenia energii elektrycznej do sieci, bowiem Podatnik nie otrzymuje żadnych wpływów z tytułu sprzedaży energii oraz zawarta umowa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia. Jednocześnie, instalacja została dokonana celem wytwarzania energii na potrzeby własne na budynku mieszkalnym jednorodzinnym, a Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 stycznia 2020 roku 0112-KDIL1-2.4012.543.2019.5.AW 

Sytuacja Podatnika

Podatnik posiada status podatnika VAT czynnego z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Ponadto przy pomocy mikroinstalacji o mocy 7,36 kW, Podatnik wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby – budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Podatnik zawarł umowę z przedsiębiorstwem energetycznym (sprzedawcą zobowiązanym) dotyczącą wytworzonej energii. Przedmiotowa umowa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia. Podatnik nie ponosi kosztów zakupu energii elektrycznej i nie otrzymuje żadnych wpływów z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Instalacja jest w stanie w ciągu roku wyprodukować około 7000 kWh energii elektrycznej. Potrzeby energetyczne budynku to około 5000 kWh energii elektrycznej w skali roku. 
Z kolei realne zużycie energii elektrycznej wytworzonej bezpośrednio w instalacji wyniesie około 2000 kWh w skali roku. Pozostała energia (tj. 5000 kWh) zostanie przekazana do sieci, by następnie została z niej pobrana w ilości 3000 kWh w skali roku. Mikroinstalacja OZE jest objęta tzw. net meteringiem, polegającym na rozliczeniu przez zakład energetyczny jedynie salda zużytej i wyprodukowanej energii oraz odbiorze przez właściciela do 80% przekazanej energii bez ponoszenia kosztów. W przypadku przekroczenia tych 80% powstaje obowiązek dopłaty, a w przypadku gdy 80% nie zostanie przekroczone, nieodebrana energia elektryczna nie podlega żadnemu rozliczeniu.
Zgodnie z powyższym, Podatnik będzie miał możliwość nieodpłatnego odbioru energii elektrycznej w ilości 4000 kWh w skali roku. W związku z faktem, że niezaspokojone bezpośrednio potrzeby obiektu wyniosą 3000 kWh w skali roku, pozostała nadwyżka „przepada”. W opisanej wyżej sytuacji saldo energii elektrycznej na korzyść zakładu energetycznego wyniesie więc 2000 kWh w skali roku (5000 kWh wprowadzone do sieci 3000 kWh pobrane z sieci).

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy). Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art.2 pkt 22). Na podstawie art.7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa (art. 8 ust. 1 ustawy).

Dyrektor uznał, że okoliczności sprawy wskazują, że Podatnik w następstwie zobowiązania prawnego (zawartej umowy), wykonuje świadczenie polegające na wprowadzeniu do sieci energii elektrycznej. Jednak nie otrzymuje on żadnych wpływów z tytułu sprzedaży energii oraz zawarta umowa nie przewiduje żadnego wynagrodzenia. Jednocześnie, instalacja została dokonana celem wytwarzania energii na potrzeby własne na budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Jeżeli zatem Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatna dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu, tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna: art.2 pkt 22, art.5 ust. 1 pkt 1  ustawy o podatku od  towarów i usług.