Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wycofanie do majątku prywatnego nieruchomości oraz inwestycji

Artykuły | November 28, 2019 | DODATEK NR 5
0 1018

Nieodpłatne przekazanie do majątku prywatnego wspólników nieruchomości, w odniesieniu do których przysługiwało prawo do odliczenia od zakupu tych nieruchomości - będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, a podstawą opodatkowania będzie cena nabycia ww. nieruchomości, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, pomniejszone o kwotę podatku, określone w momencie ich dostawy, tj. w momencie przekazania przedmiotowych nieruchomości oraz inwestycji na cele prywatne wspólników. Natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości, w odniesieniu do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jej nabyciu - nie będzie podlegać VAT. Przekazanie podlegające VAT na rzecz wspólnika, będącego czynnym podatnikiem VAT – neleży udokumentować fakturą, jeśli przedmiotowa czynność nie będzie korzystać ze zwolnienia od VAT. Natomiast w przypadku przekazania podlegającego VAT wspólnikom, niebędącym podatnikami podatku VAT – Spółka nie ma obowiązku wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej 15 listopada 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-2.4012.510.2019.2.KW.

Sytuacja Podatnika

Spółka jawna nabyła oraz wybudowała nieruchomości, w których powierzchnie wynajmowane są innym podmiotom na cele związane z prowadzeniem działalności usługowej lub handlowej:
Nieruchomość – pawilon handlowy, wybudowany na działce będącej w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą Spółkę łączy umowa dzierżawy zawarta na 29 lat począwszy od 03.08.2010 r. ze zobowiązaniem jej przedłużenia na kolejne 15 lat. Spółka nabyła ww. budynek (nakład na obcym gruncie) w dniu 12.06.2015 r. Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Od dnia oddania do użytkowania lokale użytkowe znajdujące się w budynku są przedmiotem wynajmu.
Nieruchomość – pawilon handlowy wraz z dźwigiem osobowym z napędem hydraulicznym, kompensatorem, placami i drogami wewnętrznymi oraz dwoma wiatami śmietnikowymi. Pawilon został kupiony jako inwestycja w trakcie budowy od innego podmiotu. Transakcja została opodatkowana podatkiem VAT. Ukończenie budowy (oddanie do użytkowania) przez Spółkę nastąpiło w dniu 19.03.2018 r. Od zakupów materiałów i usług związanych z budową Spółka odliczała podatek VAT naliczony. Inwestycje te zostały wybudowane na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą Spółkę łączy umowa dzierżawy zawartej na 29 lat począwszy od dnia 28.10.2016 r. ze zobowiązaniem do jej przedłużenia lub odkupem, po cenie rynkowej z dnia odkupu nakładu. Od dnia oddania do użytkowania lokale użytkowe znajdujące się w budynku są przedmiotem wynajmu.
Budynek wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu i zewnętrzną siecią wody i kanalizacji, zakupiony przez Spółkę w dniu 12.10.2016 r. Transakcja zakupu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W budynku znajdują się lokale użytkowe, gdzie w jednym Spółka prowadzi sklep mięsny a drugi jest wynajmowany innemu podmiotowi, na prowadzenie lokalu gastronomicznego (gospody). Przed zakupem przez okres 10 lat Spółka była Najemcą całego budynku od poprzedniego właściciela.
Wspólnicy planują podjąć uchwałę w przedmiocie wycofania wyżej wymienionych nieruchomości do majątku wspólnego wszystkich wspólników.
Wspólnicy W2 i W3 nie są czynnymi podatnikami VAT, wspólnik W1 jest rolnikiem, który z tytułu działalności rolniczej jest czynnym podatnikiem VAT. 
W odniesieniu do przekazywanych nieruchomości opisanych w punktach 1 i 2 przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu tych nieruchomości (pawilonów handlowych) oraz nakładów inwestycyjnych, w przypadku, gdy nakłady te zostały poniesione. Natomiast w przypadku nieodpłatnego przekazania do majątku prywatnego wspólników nieruchomości wskazanej w punkcie 3 - nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu. 

Stanowisko Dyrektora

1. Czynności wycofania ze Spółki do majątku prywatnego wspólników 
W myśl art.7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Dyrektor uznał, że w myśl art.7 ust. 2 pkt 1 ustawy nieodpłatne przekazanie do majątku prywatnego wspólników nieruchomości wskazanych w punktach 1 i 2 opisu sprawy, będzie stanowić odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości opisanej w punkcie 3 na rzecz wspólników nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Dyrektor wskazał, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

2. Podstawa opodatkowania i faktura
W myśl art. 29a ust. 1 ustawy – podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Według art. 29a ust. 2 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Dyrektor stwierdził, że w przypadku nieodpłatnego przekazania do majątku prywatnego wspólników nieruchomości oraz inwestycji na cudzym gruncie opisanych w punktach 1 i 2 , które to przekazanie będzie czynnością opodatkowaną VAT, podstawą opodatkowania będzie cena nabycia ww. nieruchomości, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, pomniejszone o kwotę podatku, określone w momencie ich dostawy, tj. w momencie przekazania przedmiotowych nieruchomości oraz inwestycji na cele prywatne wspólników. Przekazanie nieodpłatnie nieruchomości oraz inwestycji na cudzym gruncie, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na rzecz jednego ze wspólników – Pana W1, będącego czynnym podatnikiem VAT, Spółka obowiązana będzie udokumentować poprzez wystawienie faktury, w sytuacji gdy przedmiotowa czynność nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. 
Natomiast odnośnie opodatkowanych czynności przekazania ww. nieruchomości i inwestycji pozostałym dwóm wspólnikom, niebędącym podatnikami podatku VAT, Spółka nie będzie miała obowiązku wystawienia faktury. 
Jednocześnie Dyrektor podkreślił, że nabywcami będą wspólnicy Spółki jawnej, dlatego dokumentując opodatkowane podatkiem VAT czynności przekazania nieodpłatnie nieruchomości oraz inwestycji, jako nabywców w ww. dokumentach należy wskazać wspólników Spółki. 

Podstawa prawna: art.7 ust. 1 i 2, art. 29a ust. 1 i 2, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług